Зарахування взаємної заборгованості


Підприємство А відповідно до договору купівлі-продажу № 1 придбало товар у підприємства В, а згідно з договором купівлі-продажу № 2 підприємство А продало товар підприємству В. У зв'язку з тим що обігових коштів на розрахунковому рахунку підприємства недостатньо, сторони домовилися зарахувати заборгованість за договором № \ у рахунок заборгованості за договором № 2. Чи вважається зазначене зарахування бартерною операцією і які наслідки воно матиме в обліку з податку на прибуток?

(«Галатея». м. Київ)


Господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у будь-якій формі, іншій, ніж грошова, включаючи будь-які види заліку та погашення взаємної заборгованості, у результаті яких не передбачається зарахування коштів на рахунки продавця для компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг), є бартером (товарним обміном) (п. 1.19 ст. 1 Закону № 334/94-ВР).

Отже, зазначена у запитанні операція є бартером (товарним обміном), оскільки розрахунок за товари здійснюється у відмінній від грошової формі, а саме: у формі зарахування взаємної заборгованості за договорами № 1 та № 2.

Для товарообмінних (бартерних) операцій п. 7.1 ст. 7 Закону № 334/94-ВР встановлено особливий порядок оподаткування, відповідно до якого доходи та витрати від здійснення цих операцій визначаються виходячи з договірної ціни такої операції, але не нижчої за звичайні ціни.

Порядок визначення звичайної ціни встановлено п. 1.20 ст. 1 Закону № 334/94-ВР

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння Наталії ХОЦЯНІВСЬКОЇ - заступника директора Департаменту оподаткування юридичних осібДПА України — начальника управління податку на прибуток та податкових платежів

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 36/2004