Порядок виправлення самостійно виявлених помилок встановлено п. 5.1 ст. 5 та п. 17.2 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ.
Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 1 5 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Платник податків має право не подавати такого розрахунку, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки самостійно виявлено.
Крім того, платник податків відповідно до п. 1 7.2 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ зобов'язаний або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі 5% від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку, або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу
у розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку.
Таким чином, якщо платник занизив податкове зобов'язання шляхом повторного врахування суми переплат, то відповідно до вищезазначених норм йому слід подати уточнюючий розрахунок за рік, в якому зазначити в рядку 7 фактичну суму переплати (9,1 тис. грн.).
При цьому, оскільки повторне виправлення помилки не призвело до недоплати податкового зобов'язання, підстав для застосування до підприємства штрафних санкцій немає.
КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ
Відповіді підготовлено за сприяння Наталії ХОЦЯНІВСЬКОЇ - заступника директора Департаменту оподаткування юридичних осібДПА України — начальника управління податку на прибуток та податкових платежів