Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації.
Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржено платником податків в адміністративному або судовому порядку. У разі якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, такий платник податків зобов'язаний подати нову податкову декларацію, що містить виправлені показники.
Відповідно до п. 17.2 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ, у разі якщо платник податків до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання, а також самостійно погашає суму недоплати та штраф у розмірі 10% суми такої недоплати, штрафи, визначені підпунктами 17.1.2 - 1 7.1.7 п. 17.1 ст. 17, а також адміністративні штрафи, які відповідно до законодавства накладаються на платника податків (його посадових осіб) за відповідні правопорушення, не застосовуються.
Законом № 2181-ІІІ не передбачено можливість платника податків відкликати або анулювати раніше подану податкову декларацію, у тому числі до настання граничних термінів її подання.
Таким чином, при уточненні податкового зобов'язання, раніше узгодженого платником податків шляхом подання податкової декларації, слід керуватися п. 5.1 ст.5іп. 17.2 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ, тобто уточнення податкового зобов'язання, визначеного платником у податковій декларації, відбувається шляхом подання нової (уточненої) декларації, що містить виправлені показники.
Змінами, внесеними до Положення № 111 (п. 4.4), встановлено, що платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний надіслати уточнюючий Розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі 5% такої суми до подання такого уточнюючого Розрахунку.
Якщо після подання Розрахунку за звітний період платник акцизного збору подає новий Розрахунок з виправленими показниками (уточнюючий Розрахунок) до закінчення граничного терміну подання Розрахунку за такий самий звітний період, то штраф, визначений у цьому пункті, не застосовується.
При самостійному донарахуванні суми податкових зобов'язань адміністративні штрафи не накладаються.
До уточнюючого Розрахунку додається довідка про суми акцизного збору, які збільшують або зменшують податкове зобов'язання звітного періоду внаслідок виправлення самостійно виявленої помилки, допущеної в попередніх звітних періодах. Форму довідки визначено у додатку 6 до Положення № 111. До кожного уточнюючого Розрахунку додається окрема довідка.
Якщо за результатами подання уточнюючого Розрахунку виникає потреба повернення надміру сплаченого акцизного збору, то таке повернення провадиться відповідно до чинного законодавства.
Зміни до Положення № 111 пов'язані в основному зі зміною порядку виправлення помилок, визначеного Законом № 2181-ІІІ.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ платник податку у разі самостійного виявлення помилки, що міститься у раніше поданій ним податковій декларації, може виправити цю помилку.
Слід зазначити, що виправлення помилки, яка призвела до заниження податкового зобов'язання, шляхом включення відповідних показників до податкової декларації може здійснюватися лише у декларації, що подається за наступний податковий період (п. 17.2 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ).
Якщо платник податку після подання декларації за звітний період до закінчення граничного терміну подання декларації за такий самий період подає нову декларацію з виправленими показниками, штраф не накладається.