Набрання чинності договором поруки


З якого моменту набирає чинності договір поруки, укладений між платником податків, що має податковий борг, і банком, та звільняються з податкової застави активи такого боржника?


Податкова порука застосовується у разі, якщо платник податків не виконує обов'язків із погашення податкового зобов'язання або податкового боргу у строки та за процедурою, визначеними Законом № 2181-ІІІ, та за умови, що банк-поручитель бере на себе відповідальність за таке погашення у такому самому обсязі, як і платник податків.

Договір поруки повинен бути укладений у письмовій формі, і процедура поруки проводиться згідно з вимогами статей 553 — 559 Цивільного кодексу.

Відповідно до п. 8.8 ст. 8 Закону № 2181-ІІІ договір податкової поруки набирає чинності після його реєстрації в органі державної податкової служби за місцезнаходженням (місцем податкової реєстрації)

платника податків, що здійснюється на підставі надання органу державної податкової служби нотаріально посвідченого договору поруки.

Після отримання договору поруки орган державної податкової служби протягом одного робочого дня, наступного за днем отримання договору поруки, зобов'язаний видати платнику податків довідку про реєстрацію такого договору. Зазначена довідка є також підставою для звільнення активів боржника з податкової застави.

Таким чином, із дня видачі органом ДПС довідки про реєстрацію договору податкової поруки зазначений договір набирає чинності, а банк-поручитель відповідно набуває всіх прав і обов'язків платника податків щодо строків погашення узгодженого податкового зобов'язання такого платника податків або його податкового боргу, а також щодо оскарження дій органу ДПС. визначених Законом № 2181-ІІІ.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння фахівців Департаменту забезпечення податкових зобов'язань ДПА України:

Валентини СІРЕНКО — заступника директора Департаменту — начальника управління методології стягнення податкового боргу та Людмили ВАТУТІНОІ — заступника начальника відділу розробки методики стягнення податкового боргу

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 36/2004