Відчуження активів


Під час перевірки стану збереження активів, які перебувають у податковій заставі, було виявлено накладні, оформлені на майнові паї членів кооперативу. Чи нараховуються штрафні санкції відповідно до пп. 17.1.8 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ у разі, якщо було виписано документи членам кооперативу, які претендують на отримання майна в рахунок майнового паю, але майно із власності кооперативу не вибувало?


Підпунктом 17.1.8 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ передбачено фінансову відповідальність платника податків за здійснення операцій із відчуження активів, які перебувають у податковій заставі, без згоди податкового органу.

Враховуючи те, що господарська операція — це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів, зобов'язань та власному капіталі підприємства, підтвердженням проведення такої операції є належно оформлені первинні документи про її здійснення, відображені в бухгалтерській звітності.

Виписана видаткова накладна на відчуження активів без належного відображення в синтетичному (бухгалтерському) обліку і фактичної передачі активів суб'єкту, якому виписано такі активи, не може бути підставою для визнання господарської операції операцією з відчуження активів. Таким чином, у цьому випадку підстав для нарахування штрафних санкцій за відчуження майна немає, оскільки факту відчуження за даними бухгалтерського обліку не відбулося.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння фахівців Департаменту забезпечення податкових зобов'язань ДПА України:

Валентини СІРЕНКО — заступника директора Департаменту — начальника управління методології стягнення податкового боргу та Людмили ВАТУТІНОІ — заступника начальника відділу розробки методики стягнення податкового боргу

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 36/2004