Розрахунки в їдальні


Підприємство за межами міста має на балансі їдальню (неосновний вид діяльності) для обслуговування лише своїх працівників. Розрахунки за обіди здійснюються за платіжними відомостями (утримання сум за обіди здійснюється із заробітної плати за звітний місяць) та за готівку (із застосуванням РРО). Чи необхідно застосовувати РРО у першому випадку?

(КП «Кривбасводоканал», м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.)


Відповідно до ст. З Закону № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

Пунктом 3.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом № 61 А, визначено, що касовий чек містить такий обов'язковий реквізит, як позначення форми оплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та суму коштів за даною формою оплати.

Отже, при здійсненні розрахунків у зазначеній їдальні як готівкою, так й за платіжними відомостями, застосування РРО та видача розрахункового документа встановленої форми, а саме чека касового апарата (із зазначенням форми оплати), є обов'язковим.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння Сергія НІМЧЕНКА — начальника управління організації оперативного контролю Департаменту контрольно-перевірочної роботи ДПА України

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 36/2004