САНКЦІЇ ЗА ВІДЧУЖЕННЯ МАЙНА


Під час провадження справи про банкрутство відбулося відчуження майна боржника, яке перебуває в податковій заставі, без погодження з податковим органом. Чи можна в такому випадку застосувати штрафні санкції за порушення умов відчуження майна, якщо провадження справи про банкрутство ще не завершилося?


Відповідно до вимог ст. 17 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ у разі коли платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, відчужив такі активи без попередньої згоди податкового органу, якщо отримання такої згоди є обов'язковим згідно з цим Законом, платник податків додатково сплачує штраф у розмірі 100 відсотків суми податкового боргу, за яким виникло право податкової застави.

Згідно зі ст. 8 цього Закону у разі продажу, інших видів відчуження або оренди (лізингу) нерухомого та рухомого майна, майнових чи немайнових прав платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, зобов'язаний письмово узгодити такі операції з податковим органом.

Водночас ст. 12 Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992 року № 2343-ХІІ передбачено', що протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів штрафні санкції не нараховуються.

Таким чином, якщо ухвалою господарського суду про порушення провадження справи про банкрутство передбачено введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, то при здійсненні процедури банкрутства штрафні санкції за порушення умов відчуження не нараховуються.

Підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА

По материалам газеты "Юридичний вісник України" від 25 вересня-1 жовтня 2004 р. № 39