Роялті — це платежі, одержані як винагорода за користування або за надання права на користування авторським правом, зокрема на комп'ютерні програми. Не вважаються роялті платежі за отримання цих об'єктів власності у володіння або розпорядження чи власність особи, або якщо умови користування такими об'єктами власності надають право користувачу продати або відчужити іншим способом такий об'єкт власності (п. 1.30. Закону "Про оподаткування прибутку підприємств").
Необхідно врахувати, що за ст. 419 Цивільного кодексу (співвідношення права інтелектуальної власності та права власності) право інтелектуальної власності та право власності на річ не залежать одне від одного. Перехід права власності на річ не означає переходу права на об'єкт права інтелектуальної власності.
Таким чином, періодичні відрахування користувачів комп'ютерної програми можуть вважатися роялті. У випадку, окресленому в запитанні, це може бути, приміром, продаж захищених від копіювання дисків (інших матеріальних носіїв цієї програми), що здійснюється підприємством за угодою із фізичною особою-власником в інтересах останнього. Якщо йдеться саме про продаж об'єкта інтелектуальної власності (комп'ютерну програму або дисків, з яких вільно зчитуються алгоритми програми), а не про продаж захищених дисків (інших носіїв), тоді означені платежі роялті вважатися не можуть.
Підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА
По материалам газеты "Юридичний вісник України" від 1-8 жовтня 2004 р. № 40