На основі якого законодавчого акта і у яких розмірах буде здійснюватись підвищення стипендій студентам вищих навчальних закладів та учням професійно-технічних училищ?

Кабінет Міністрів України постановою від 12 липня 2004 р. затвердив новий Порядок нарахування і виплати стипендій.

Пунктом 11 цієї постанови передбачено, що мінімальний розмір звичайної стипендії становить (відсотків прожиткового мінімуму):

Стипендія у зазначених розмірах призначається:

Пунктом 12 постанови визначено, що учням та студентам, які за результатами семестрового контролю мають 10—12 балів з кожного предмета за дванадцятибальною або середній бал успішності 5 за п'ятибальною шкалою оцінювання, розмір ординарної (звичайної) академічної стипендії збільшується на 25 відсотків порівняно з мінімальним, що визначається згідно з пунктом 11.

За особливі успіхи у навчанні, участь у громадській, спортивній та науковій діяльності учням, студентам, курсантам за поданням стипендіальної комісії навчального закладу можуть призначатися іменні або персональні стипендії навчального закладу, виплата яких здійснюється у межах коштів, передбачених для виплати стипендій, відповідно до положення про іменні або персональні стипендії навчального закладу, що затверджується його керівником.

Розмір іменної або персональної стипендії навчального закладу не повинен перевищувати (відсотків прожиткового мінімуму):

а)  для учнів — 30;

б) для студентів вищих навчальних закладів І—II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційними рівнями «молодший спеціаліст» або «бакалавр» — 38;

в)  для студентів вищих навчальних закладів III—IV рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр» — 42.

Пунктом 16 постанови визначено, що учням та студентам індустріально-педагогічних вищих навчальних закладів І—II рівня акредитації, які навчаються за програмами підготовки майстрів виробничого навчання і забезпечуються безоплатним триразовим харчуванням, розмір ординарної (звичайної) академічної стипендії зменшується на 50, а тим особам, які забезпечуються безоплатним одноразовим харчуванням,— на 20 відсотків.                                                       

Дія цього пункту не поширюється на учнів та студентів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Розмір академічної стипендії збільшується:

1)  на 20 відсотків:

  1. а) студентам, які навчаються за напрямами підготовки 0701 — фізика, 0702 — прикладна фізика, 0801 — математика, 0803 — механіка, 0903 — гірництво;

    б) учням та студентам, які постійно проживають на території населеного пункту або навчаються у навчальному закладі, що розташований у населеному пункті, якому надано статус гірського;

  2. в) учням (із строком навчання не більш як 10 місяців, які закінчили загальноосвітні навчальні заклади, де вивчали основи тваринництва і сільськогосподарської техніки, а також з числа осіб, звільнених у запас із Збройних Сил;

2)  на 30 відсотків — учням з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яким в установленому законом порядку призначено опікуна чи піклувальника.

Академічна стипендія призначається з першого числа місяця, що настає після закінчення семестрового контролю згідно з навчальним планом.

До першого семестрового контролю академічна стипендія призначається у мінімальному розмірі.

Матеріал підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 37/2004