Яким є механізм встановлення статусу учасника війни у випадках, коли заінтересована особа з поважних причин не може надати потрібні для цього документи?

Відповідно до пункту 2 ст. 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до учасників війни належать особи, які в період Великої Вітчизняної війни та війни з імперіалістичною Японією 1941 —1945 pp. під час навчання в школах, вищих і середніх спеціальних навчальних закладах працювали у народному господарстві та на відбудові об'єктів господарського і культурного призначення.

Особам, які народилися до 31 грудня 1932 р. включно із поважних причин не мають можливості подати документи, що підтверджують факт виконання ними роботи в період війни, статус учасника війни встановлюється комісіями для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», порядок діяльності яких регламентує Типове положення про зазначені комісії, затверджене наказом Мінпраці від 6.08.2003 р. № 218 та зареєстроване Мін'юстом 2.10.2003 р. за № 891/8212.

У разі відсутності документів та інших доказів у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, пожежами, аваріями, катастрофами та іншими надзвичайними ситуаціями, факт роботи в період війни підтверджується показаннями не менш як двох свідків.

Свідками можуть бути особи, які знають заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (у тому числі колгоспі) або в одній системі, або в одному населеному пункті і мають документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника, та які на той час досягли 14-річного віку.

Свідками можуть бути також особи, які підтверджують факт роботи заявника і мають документи (підтвердження) про факт свого перебування на підприємстві, в установі, організації, де працювала особа, про яку вони свідчать.

Крім того, свідками також можуть бути особи, які є ветеранами війни, статус учасника війни яким (про факт їх роботи за час, про який вони свідчать) встановлено показаннями свідків.

Рішення про встановлення статусу учасника війни приймають комісії, утворені районними державними адміністраціями, виконкомами міських та районних рад, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями, урядом Автономної Республіки Крим і які працюють при органах праці та соціального захисту населення, що безпосередньо ведуть облік та обслуговують ветеранів війни або розглядають документи при вирішенні спірних питань.

Відповідно до абзацу 4 пункту 2 ст.19 вищезазначеного закону статус учасника війни особам, які народилися після 1932 р. встановлюється лише за наявності документів та інших доказів, що незаперечно підтверджують факт роботи в період війни.

При встановленні статусу учасника війни вищезгаданій категорії громадян показання свідків до уваги не беруться.

Матеріал підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 37/2004