Відкриття нових торгових точок у приміщенні вокзалу


Суб'єкт підприємницької діяльності має ліцензію на роздрібну торгівлю в ресторані, який розташовано на території залізничного вокзалу. Чи необхідно отримувати ліцензії у разі відкриття нових торгових точок у приміщенні вокзалу? ■

(м. Одеса)


Відповідно до абзацу десятого ст. 1 Закону № 481/95-ВР місце торгівлі — це місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів — без обмеження площі, для алкогольних напоїв — торгівельною площею не менше 20 м2, обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

Згідно з частинами шостою та сьомою ст. 1 5 Закону № 481/95-ВР:

Наказом № 297 визначено, що вокзал — це комплекс спеціальних споруд, приміщень, обладнання, призначений для обслуговування пасажирів, надання їм платних та безоплатних послуг, управління рухом поїздів та розміщення персоналу. До складу вокзального комплексу входять: посадкові платформи, пішохідні тунелі та мости, переходи через залізничні колії, багажні приміщення, частина прилеглої до споруди привокзальної площі. Залежно від обсягів роботи з відправлення пасажирів вокзали бувають позакласні, 1, 2 та 3 класу.

Отже, оскільки приміщення залізничного пасажирського вокзалу не є торговим приміщенням, суб'єкту підприємницької діяльності необхідно придбавати ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами на кожне нове місце торгівлі, розташоване в приміщенні пасажирського вокзалу.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння Тетяни КОВАЛЕНКО — начальника юридичного відділу Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів (ДААК) ДПА України

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 38-39 / 2004