Порядок видачі довідки про обсяг і мету використання спирту для виробництва виноматеріалів


Згідно з формою довідки передбачено отримання спирту зі сплатою акцизного збору за ставкою 16 грн. за 7 л ЮО-відсоткового спирту. При цьому на спиртозаводах при отриманні спирту ціна спирту формується з урахуванням акцизного збору, тобто акцизний збір має сплачуватися. Зазначене не відповідає вимогам п. 7 постанови № 247, а саме: при отриманні спирту акцизний збір не повинен сплачуватися. Який порядок видачі довідки про обсяг і мету використання спирту для виробництва виноматеріалів, зокрема плодово-ягідних, а саме: яку необхідно вказувати ставку акцизного збору для отримання спирту?

(Л. Ковальова. Харківська обл.)


Відповідно до ст. З Закону № 1 78/96-ВР при використанні спирту етилового підприємствами первинного виноробства для виготовлення виноградних, плодових та інших виноматеріалів і сусла строк, на який видається авальований податковий вексель, не може перевищувати 180 календарних днів. Такий вексель відстрочує для виробника виноматеріалів сплату акцизного збору зі спирту у термін на 180 днів, якщо не підтвердиться фактичне цільове його використання на виготовлення підакцизних виноматеріалів. Видача, облік та погашення таких векселів здійснюються з урахуванням вимог постанови № 247 та наказу № 121. Підтвердженням фактичного цільового використання спирту на виготовлення підакцизних виноматеріалів є акти спиртування та купажні листи.

Порядком, затвердженим постановою № 247, передбачено, що податковий вексель складається у двох примірниках. Другий примірник податкового векселя з відміткою векселедержателя — податкового органу про взяття на облік повертається векселедавцю — виробнику виноматеріалів і пред'являється ним виробнику спирту етилового для отримання спирту без сплати акцизного збору.

Згідно з Порядком № 1266 для отримання спирту покупець разом з нарядом і довіреністю покупця за встановленою формою (у разі отримання у постачальника спирту представником покупця) надає постачальнику довідку податкового органу за місцем реєстрації, в якій зазначаються обсяг і мета використання спирту, форму якої затверджено наказом № 51 5. У довідці має зазначатися ставка акцизного збору, за якою покупець повинен отримати спирт зі сплатою акцизного збору, тобто сплатити акцизний збір в ціні спирту, що отримується. У разі отримання спирту, за який сплачено акцизний збір за максимальною ставкою, а також фракції головної етилового спирту покупець надає постачальнику тільки наряд та довіреність.

Виробник підакцизних виноматеріалів отримує на спиртозаводі спирт без сплати акцизного збору і до отримання спирту видає податковий вексель, який у термін на 180 днів відстрочує сплату акцизного збору на цей спирт, якщо не підтвердиться фактичне використання спирту на виготовлення підакцизних виноматеріалів. Виходячи з цього, у довідці про обсяг і мету використання спирту, що надається виробнику виноматеріалів для отримання спирту, не зазначається ставка акцизного збору, за якою спирт на спиртозаводі має отримуватися зі сплатою акцизного збору, оскільки виробник виноматеріалів ще до отримання спирту видає податковий вексель на суму акцизного збору, що обчислюється виходячи з обсягу спирту, який отримується, тобто отримує спирт під вексель.

Виробник виноматеріалів не повинен сплачувати при отриманні спирту акцизний збір в ■ ціні спирту, а повинен видати податковий вексель і пред'явити другий його примірник виробнику спирту для отримання спирту без сплати акцизного збору. Якщо виробник виноматеріалів протягом 180 днів з дати авалю-вання векселя банком не підтвердить цільове використання спирту для виготовлення виноматеріалів, він має сплатити акцизний збір з цього спирту.

У цьому контексті звертаємо увагу на те, що згідно з п. «б» ст. З Декрету № 18-92 підлягають обкладанню акцизним збором обороти з реалізації виробленого на території України спирту етилового шляхом його продажу, обміну на інші товари (продукцію, роботи, послуги), безоплатної передачі або з частковою оплатою, для власного споживання, промислової переробки (крім оборотів з реалізації (передачі) для виробництва підакцизних товарів). Водночас Законом № 1 78/96-ВР запроваджено додаткову норму щодо видачі виробником виноматеріалів податкового векселя і сплати ним акцизного збору зі спирту, який він отримує, у разі, коли цей виробник документально не підтвердить факт використання цього спирту на виготовлення підакцизних виноматеріалів.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння Юрія ВІЛЬХОВОГО — начальника управління організації перевірок та контрольно-аналітичної роботи Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів (ДААК) ДПА України

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 38-39 / 2004