Указом № 727/98 установлено, що для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва фізична особа — суб'єкт підприємницької діяльності не пізніше ніж за 1 5 днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу), з якого вона обирає спосіб оподаткування доходів за єдиним податком, подає до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації письмову заяву за умови сплати всіх установлених податків та обов'язкових платежів за попередній звітний (податковий) період, термін сплати яких настав на дату подання заяви.
Для новостворених і зареєстрованих у встановленому порядку суб'єктів малого підприємництва — фізичних осіб ст. 6 Указу № 727/98 визначено, що уразі прийняття ними рішення про застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності вони подають про це заяву без додержання вищезазначеного терміну, але за умови дотримання певних вимог Указу та сплати всіх установлених податків (обов'язкових платежів), термін сплати яких настав на дату подання заяви, і вважаються суб'єктами спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності з того кварталу, в якому проведено їх державну реєстрацію.
Заява подається за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 599. Крім подання письмової заяви підставою для видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку є пред'явлений платіжний документ про сплату єдиного податку, оскільки Свідоцтво — це документ, що засвідчує саме сплату єдиного податку.
У разі щомісячної сплати єдиного податку вона здійснюється не пізніше 20 числа місяця, наступного за тим, в якому здійснювалася попередня сплата єдиного податку.
Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва — фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації'у фіксованому розмірі залежно від виду діяльності в межах від 20 до 200 грн. на місяць для самостійного здійснення підприємницької діяльності (з використанням найманої праці, включаючи членів їх сім'ї, розмір єдиного податку збільшується на 50% за кожну особу) і розмір єдиного податку не залежить від результатів підприємницької діяльності фізичної особи — суб'єкта підприємницької діяльності, тобто від розміру чистого доходу за окремо взятий місяць, за умови, що обсяг виручки платника єдиного податку від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за календарний рік не перевищує 500 тис. грн., тоді як для юридичної особи розмір єдиного податку залежить від результатів фінансово-господарської діяльності.
Якщо платник єдиного податку здійснює декілька видів підприємницької діяльності, для яких встановлено різні ставки єдиного податку, то він при-дбаває одне Свідоцтво і сплачує єдиний податок за більшою ставкою за цими видами діяльності, встановленою місцевою радою за місцем його державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності незалежно від того, здійснює він підприємницьку діяльність на всій території України чи лише за місцем державної реєстрації
Указом № 727/98 визначено межі граничних розмірів ставок єдиного податку, а місцеві ради самостійно визначають види діяльності, на які встановлюватимуться ставки єдиного податку, та розміри ставок на ці види діяльності і протягом календарного року можуть змінювати ставки єдиного податку. Якщо протягом терміну дії отриманого Свідоцтва відповідною місцевою радою змінюються (збільшуються чи зменшуються) ставки єдиного податку, то перерахунок сум платежів за період, за який проведено оплату, не провадиться.