З метою правильного вирішення цього питання ДПА України звернулася до Мінпраці та соціальної політики України.
Як повідомили у Міністерстві, згідно з КЗпП (п. 2 ст. 23) суб'єкт підприємницької діяльності — фізична особа, яка використовує найману працю, має право укласти строковий трудовий договір з іншим працівником на час відсутності основного працівника — на період декретної відпустки.
У такому випадку, оскільки фактично використовується праця працівника, прийнятого за строковим трудовим договором, ставка єдиного податку за нього збільшується на 50%.
При цьому чисельність найманих працівників у штатному розписі буде збільшено на одну особу, але ставка єдиного податку збільшуватиметься на 50% лише за тих працівників, працю яких фактично використовують. Звертаємо увагу на дотримання платником єдиного податку вимоги ст. 1 Указу № 727/98 стосовно того, що протягом року у трудових відносинах, включаючи членів сім'ї, може перебувати не більше 10 осіб (отже, якщо у трудових відносинах з платником єдиного податку - фізичною особою перебуває 10 осіб і одна з них перебуває у відпустці по догляду за дитиною, то такий платник не може на період декретної відпустки укласти строковий трудовий договір з іншим працівником на час відсутності основного працівника).
В іншому випадку, коли на місце працівника, що перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не прийнято іншу особу, ставка єдиного податку для платника єдиного податку за такого найманого працівника, що перебуває у відпустці, не збільшується.
Аналогічні роз'яснення надано Держкомітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва (лист від 30.05.2002 р. № 1-2221/2951).