Згідно з п. 1 ст. 14 Закону № 1058-IV фізичні особи — суб'єкти підприємницької діяльності (включаючи фізичних осіб — суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування) є страхувальниками (роботодавцями) для фізичних осіб, які працюють у них на умовах трудового договору (контракту) або інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до пп. 1 п. 8 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV до набрання чинності законом про спрямування частини страхових внесків до Накопичувального фонду страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначених цим Законом, в розмірах, передбачених Законом № 400/97-ВР для відповідних платників збору.
Враховуючи вищезазначене та положення частини першої ст. 19 Закону № 1058-IV, фізичні особи — суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані нараховувати на заробітну плату найманих працівників страхові внески в розмірі 32% і сплачувати їх у встановлені строки та в повному обсязі.
Зауважимо: підприємці, які обрали особливий спосіб оподаткування, сплачують вищезазначені страхові внески з урахуванням частини фіксованого та єдиного податків, сплаченої ними за найманих працівників у складі цих податків та спрямованої до бюджету Пенсійного фонду.
Крім того, частинами другою та четвертою ст. 20 Закону № 1058-IV на страхувальників покладено обов'язок утримувати та перераховувати до бюджету Пенсійного фонду страхові внески в розмірі 1 — 2% із заробітної плати найманих працівників.