Відповідь.
За ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до стажу роботи, що дає право на трудову пенсію, зараховується період, протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. Якщо сплачені за відповідний місяць страхові внески є меншими, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови відповідної доплати (в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду) до суми страхових внесків так, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо зазначену доплату не було зроблено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожний місяць сплати страхових внесків за формулою: ТП = Св : В,
де ТП — тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу (визначається в місяцях);
Св — сума фактично сплачених страхових внесків за відповідний місяць;
В — мінімальний страховий внесок за відповідний період.
Отже, якщо особа працює на 0,5 ставки за неповного робочого дня або неповного робочого тижня, визначення періоду, що зараховується до страхового стажу, залежить від розміру сплаченого страхового внеску. Повний місяць у страховому стажі враховується, якщо за таких умов роботи було сплачено страхові внески в розмірі, не меншому за мінімальний внесок. За бажанням застрахована особа може доплачувати до рівня розміру мінімального страхового внеску.