Відповідь.
Відрахування із заробітної плати можуть робити лише у випадках, передбачених законодавством України. Частина 2 ст.127 КЗпП України містить вичерпний перелік підстав, що дають право власникові робити відрахування із заробітної плати для погашення заборгованості працівника перед підприємством, з яким він перебуває в трудових відносинах. Однією з таких підстав є відшкодування шкоди підприємству винними діями працівника. Отже, підставами для притягнення працівника до матеріальної відповідальності є вина працівника, наявність прямої дійсної шкоди, порушення працівником трудових обов'язків та причинного зв'язку між порушенням і шкодою.
Працівникові надається право добровільно покрити шкоду, заподіяну підприємству, повністю або частково. Такий спосіб покриття шкоди не виключає проведення власником службового розслідування, встановлення факту заподіяння шкоди і видання за результатами службового розслідування наказу. У наказі винній особі може бути запропоновано добровільно покрити шкоду. Такий наказ і буде підставою для прийняття касою підприємства грошових сум у порядку покриття шкоди, заподіяної працівником підприємству.
Порядок покриття шкоди, заподіяної працівником, передбачено ст.136 КЗпП України. Якщо на підприємстві мала місце крадіжка матеріальних цінностей, такі дії підпадають під ознаки злочину, за який передбачено кримінальну відповідальність. У такому разі підставою для відрахування із заробітної плати працівника буде вирок суду за кримінальною справою.