Прослужив прапорщиком у військовій частині (зона) 26 років, маю 34 роки пільгового стажу. Військова частина до 1 січня 2000 р. підпорядковувалася МВС України, а з 1 січня 2000 р. перейшла в підпорядкування Державного департаменту України з питань виконання покарань. У січні 2004 р. вийшов на пенсію і мене позбавили соціальних пільг. Чи маю пільги з оплати житлово-комунальних та інших послуг?

С.Макаров, с.Криничувате Дніпропетровської обл.

Відповідь.

Найвагомішою серед пільг і переваг, передбачених для ветеранів, є 50%-ва знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія, інші послуги), користування квартирним телефоном ветеранами військової служби, органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони і членами їхніх сімей, які живуть разом з ними в житлових будинках усіх форм власності в межах норм, передбачених законодавством, або 50%-ва знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, установлених для продажу населенню для осіб, які живуть у будинках, що не мають центрального опалення.

Громадяни України визнаються ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ або ветеранами державної пожежної охорони за таких умов: якщо вони бездоганно прослужили на військовій службі і в органах внутрішніх справ і державній пожежній охороні 25 і більше років у календарному або 30 і більше років у пільговому обчисленні (з яких не менш як 20 років — вислуга в календарному обчисленні) і звільнені в запас або відставку відповідно до законодавства України або колишнього СРСР чи держав — учасниць СНД; інваліди І та II груп, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби чи під час виконання службових обов'язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій; інваліди І та II груп, інвалідність яких настала внаслідок захворювання, одержаного в період військової служби і служби в органах внутрішніх справ і державній пожежній охороні, і які мають вислугу військової служби і служби в органах внутрішніх справ і державній пожежній охороні 20 і більше років. До цієї категорії ветеранів належать також військові пенсіонери, нагороджені медаллю "Ветеран Збройних Сил СРСР" за законодавством колишнього Союзу.

Для осіб з-поміж рядового й начальницького складу кримінально-виконавчої системи, звільнених за віком, хворобою або вислугою років, законодавством України передбачено лише 50%-ву знижку з оплати житлово-комунальних послуг і палива, оскільки Кримінально-виконавчим кодексом установлено, що ст.22 і 23 Закону "Про міліцію" поширюються на цих осіб. Звільненим із служби військовослужбовцям, які не є ветеранами військової служби, таку пільгу не надають.

Ураховуючи потребу поліпшення соціального захисту працівників кримінально-виконавчої системи, в урядових структурах перебуває на розгляді законопроект, де передбачено внесення змін до Закону "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" та розширення кола ветеранів новою категорією — ветеранами кримінально-виконавчої системи.

За реалізації законопроекту ветерани кримінально-виконавчої системи вже з початку 2005 р. матимуть право на пільги поряд з ветеранами військової служби, органів внутрішніх справ і державної пожежної охорони.

В.ФРОЛЕНКО, консультант

"ПРАЦЯ І ЗАРПЛАТА" № 41 листопад 2004 р.