На яку плату за передані в оренду земельні й майнові паї мають право засновники (вони ж водночас і працівники) СТОВ? Чи є пільги з оподаткування землі, переданої в оренду СТОВ — платнику фіксованого сільськогосподарського податку, його засновниками? Чи мають право забрати до закінчення терміну договору землю, своєчасно не затребувану власниками земельних паїв, передану сільрадою в оренду СТОВ?

В.Нікітенко, с.Шийківка Харківської обл.

Відповідь. Згідно із Законом України "Про господарські товариства" товариство з обмеженою відповідальністю є підприємством, утвореним на засадах угоди громадянами України, юридичними особами об'єднанням їхніх майнових, земельних паїв, власних коштів для підприємницької діяльності відповідно до законодавства України з метою одержання прибутку, нарощування виробництва сільськогосподарської та іншої продукції і товарів.

Документами на право використання зеїілі в ТОВ є сертифікат на право на земельну частку (пай) та державний акт на право приватної власності на землю його учасників, а також договори оренди, оформлені в установленому чинним законодавством порядку.

Однією ■ з особливостей організації і діяльності ТОВ є оренда майнових і земельних паїв у його власників.

Колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, які не є учасниками ТОВ, а мають земельні і майнові паї, виступають орендодавцями землі і майна ТОВ.

Договір оренди на землю може бути розірвано в установленому чинним законодавством порядку, але лише після закінчення сільськогосподарського року і збирання врожаю. Орендаря в такому разі має бути завчасно попереджено.

Щодо оренди незатребуваних земельних паїв, то згідно з роз'ясненням Державного комітету України по земельних ресурсах від 09.01.2002 р. №14-11/127 відповідна рада чи адміністрація, керуючись п.12 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України, може надавати в оренду земельну частку (пай), власник якої не реалізував свого права. У разі укладення договору оренди незатребуваної земельної частки (паю) потрібно передбачити термін чинності договору (до виявлення власника або звернення за земельною часткою (паєм) спадкоємця).

Власник ( у разі його виявлення) може скористатися належним йому правом на земельну частку (пай), тобто вимагати виділення земельної частки в натурі (на місцевості) або переукласти договір оренди, укладений райдержадміністрацією від свого імені, чи припинити його чинність.

Учасники ТОВ за земельні і майнові паї одержують дивіденди (учасники мають право на частку прибутку, що підлягає розподілу між учасниками, відповідно до кількості та якості вкладеної ними праці, а також суми внесених паїв), а орендодавці — орендну плату. Розмір плати за оренду земельних і майнових паїв встановлюється на підставі договорів оренди між орендодавцями і ТОВ.

Згідно зі ст.З Закону України від 17.12.98 р. №320 "Про фіксований сільськогосподарський податок" об'єктом оподаткування для платників фіксованого сільськогосподарського податку є площа сільськогосподарських угідь, переданих сільськогосподарському товаровиробнику у власність або наданих йому в користування, в тому числі на умовах оренди.

Земельні паї, надані в оренду платнику фіксованого сільськогосподарського податку, обкладають земельним податком за п.20 ст. 12 Закону України "Про плату за землю" (із змінами і доповненнями), за яким на період чинності Закону "Про фіксований сільськогосподарський податок" (до 31 грудня 2009 р.) від сплати земельного податку звільняються власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передавання їх в оренду платнику фіксованого сільськогосподарського податку.

Роз'яснюють фахівці Міністерства аграрної політики України

О.ПОТАПЄНКО, головний спеціаліст

"ПРАЦЯ І ЗАРПЛАТА" № 41 листопад 2004 р.