Відповідь.
26 липня 1993 р. після досягнення 55-річного віку (пенсійного) заявниці призначено пенсію за віком відповідно до чинного на той час Закону України "Про пенсійне забезпечення". Пенсію обчислювали із загального трудового стажу 28 років 4 місяці без урахування пільгового обчислення періодів роботи на Крайній Півночі, оскільки таку пільгу не було передбачено Законом України "Про пенсійне забезпечення".
З набранням чинності з 1 січня 2004 р. Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та відповідно до п.5 Прикінцевих положень цього Закону період роботи до 1 січня 1991 р. у районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що було чинним до 1 січня 1991 р.
Питання обчислення стажу роботи на Крайній Півночі та в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, врегульовано п.110 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.72 р. №390, за яким робота на Крайній Півночі і місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, за періодз 1 серпня 1945 р., а саме робота на підприємствах, в установах, організаціях, на працівників яких було поширено пільги, встановлені для працюючих на Крайній Півночі чи місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, за періодздня поширення цих пільг до 1 березня 1960 р., зараховується до стажу в подвійному розмірі за умови, що працівник мав право на пільги, встановлені для працюючих у цих районах. Порядок надання пільг особам, котрі працювали в цих районах з 1 березня 1960 р., установлено указами Президії Верховної Ради СРСР від 10.02.60 р. "Про впорядкування пільг для осіб, працюючих в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", і від 26.09.67 р. "Про розширення пільг для осіб, що працюють в районах Крайньої Півночі". Пільгове обчислення стажу роботи провадиться на підставі письмового трудового договору, де обумовлено термін чинності договору та пільги, що надавались працівнику, або інших документів, котрі підтверджують право на такі пільги.
У пенсійній справі наявний трудовий договір укладено з допису-вачкою на три роки, а також наявна довідка від 07.06.76 р. №4/54, видана військовою частиною про підтвердження трудового стажу за період роботи з 26 вересня 1969 до 17 червня 1976 р. У цій довідці зазначено, що дописувачка справді працювала за трудовим договором у військовій частині, яка дислокувалась в смт Прови^ діння Чукотського Національного округу Магаданської області. За постановою Ради Міністрів СРСР від 10.02.60 р. №148 цей період роботи зараховується в пільговому обчисленні — один рік за один рік 6 місяців трудового стажу. Для допомоги заявниці спеціалістами головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надіслано запит до Пенсійного фонду Російської Федерації щодо витребування підтверджуючих документів, оскільки ні трудова угода, наявна в пенсійній справі, ні довідка не несуть повної інформації, потрібної для правомірного застосування раніше чинного законодавства щодо зарахування періоду роботи на Крайній Півночі в пільговому обчисленні.