Дата звільнення активів платника податків з-під податкової застави


Відповідно до пп. «б» пп. 8.7.1 п. 8.7 cm. 8 Закону № 2181-ІІІ активи платника податків звільняються з-під податкової застави з дня визнання податкового боргу безнадійним. Пунктом 18.2 Закону № 2181-ІІІ визначено, що податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили, вважається безнадійним. Порядком № 103 також передбачено, що активи платника податків звільняються з-під податкової застави з дня виникнення безнадійного податкового боргу. З якого моменту зупиняється податкова застава на активи платника податків: з дати настання форс-мажорних обставин, з дати висновку Торгово-промислової палати України чи здати прийняття рішення про списання безнадійного податкового боргу?


Згідно з пп. «б» пп. 8.7.1 п. 8.7 ст. 8 Закону № 2181-ІІІ з дня визнання податкового боргу безнадійним активи платника податків звільняються з-під податкової застави.

Підставою для звільнення активів підприємства з-під податкової застави та ЇЇ виключення з державних реєстрів застав рухомого або нерухомого майна є відповідний документ, що засвідчує закінчення будь-якої з подій, визначених п. 8.7 ст. 8 Закону №2181-ІІІ.

Визначення та списання безнадійного податкового боргу органи державної податкової служби здійснюють відповідно до Порядку № 103.

Згідно з п. 3.4 ст. З Порядку № 103 безнадійним вважається податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили, тобто не з вини платника податків, які неможливо попередити своїми заходами за умови, що дані обставини безпосередньо вплинули на своєчасне виконання податкових зобов'язань.

Факт непереборної сили підтверджує, зокрема, Торгово-промислова палата України.

Платник податків звертається до контролюючого органу за місцем обліку безнадійного податкового боргу або за місцем своєї реєстрації (якщо контролюючим є податковий орган) з письмовою заявою про списання боргу, в якій зазначаються суми податків, зборів та інших платежів. До заяви обов'язково додається будь-який з документів, який підтверджує, що податковий борг є безнадійним.

За результатами розгляду документів, наданих контролюючим органом або безпосередньо платником податків, керівник органу державної податкової служби приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу. Визначені до списання суми безнадійного податкового боргу списуються в картках особових рахунків платників податків датою прийняття рішення.

Рішення про списання безнадійного податкового боргу є документом, який засвідчує закінчення процедури (події) списання.

Таким чином, у разі якщо вся сума податкового боргу платника податків визнається безнадійною та списується, активи такого платника звільняються з-під податкової застави з дня прийняття відповідного рішення органу державної податкової служби.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння фахівців Департаменту забезпечення податкових зобов'язань ДПА України:

Валентини СІРЕНКО — заступника директора Департаменту — начальника управління методології стягнення податкового боргу, Володимира ТАРАСЕНКА — заступника начальника управління — начальника відділу розробки методики стягнення податкового боргу та Ярослави МОРОЗ — головного державного податкового інспектора відділу методики стягнення податкового боргу управління методології стягнення податкового боргу

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 40/ 2004