Займаюся підприємницькою діяльністю (приватний підприємець, найманих працівників не маю). Інвалід II групи. Чи врегульовано законом доплату до рівня мінімального страхового внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування? Чи маю право (як інвалід) сплачувати 4% об'єкта зборів згідно з п.4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України?

В. Медик, смт Красногвардійське АР Крим

Відповідь. Згідно з пп.4 п.8 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" фізичні особи — суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), і члени їхніх сімей, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період чинності законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески у фіксованому розмірі.

Законопроект про встановлення фіксованого страхового внеску включено до плану роботи шостої сесії четвертого скликання Верховної Ради України. До ухвалення цього Закону ці особи сплачують податки згідно з Указом Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" та Декрету Кабінету Міністрів "Про прибутковий податок з громадян".

Кошти, що надійшли до бюджету Пенсійного фонду, від сум єдиного та фіксованого податку зазначаються цими особами у відомостях персоніфікованого обліку.

За ч. 1 ст.24 Закону страховий стаж — це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок.

До мінімального розміру страхового внеску доплачують за заявою платника внесків у порядку, встановленому п.15 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №21-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за №64/8663).

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з утратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою пенсійного віку, встановленого ст.26 зазначеного Закону (для чоловіків — 60, для жінок — 55 років).

Відповідно до пп. 1 п.8 Прикінцевих положень цього Закону до набрання чинності законом про спрямування частини страхових внесків до Накопичувального фонду страхові внески сплачуються в розмірах, установлених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно зі ст.4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" ставку збору в розмірі 4% встановлено для підприємств, установ, організацій від об'єкта для нарахування збору для працюючих інвалідів та за ставкою 32% для інших працівників такого підприємства, а також для підприємств всеукраїнських громадських організацій інвалідів, де чисельність інвалідів становить 50% загальної чисельності працюючих (ця норма набрала чинності 29 липня 1997 р.).

На фізичних осіб — суб'єктів підприємницької діяльності, які є інвалідами, ця норма закону не поширюється.

Роз'яснюють фахівці Пенсійного фонду України

Сторінку підготували С.ТХАЙ, М.ДЕНИСЕНКО, В.ДОЦЕНКО, Н.РУДЕНОК, Н.ДАВИДЕНКО

"ПРАЦЯ І ЗАРПЛАТА" № 42 листопад