Яким є порядок нарахування середньомісячної зарплати при обчисленні страхових виплат?

Середньомісячний заробіток для визначення розміру страхових виплат потерпілому обчислюється згідно з Порядком нарахування середньої зарплати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266 та Положенням про обчислення середньої зарплати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, затвердженим постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків від 1.11.2001р. № 43.

Згідно з п. 3 Порядку розрахунковим періодом, за який обчислюють середню зарплату (дохід) для розрахунку страхових виплат та оплати перших 5 днів тимчасової непрацездатності з коштів роботодавця, є період роботи за останнім основним місцем роботи перед настанням страхового випадку, протягом якого застрахована особа працювала і сплачувала страхові внески або за неї сплачували страхові внески.                                             

Відповідно до п. 4 Порядку розрахунковим періодом для застрахованих осіб (включаючи осіб, які працюють неповний робочий день (тиждень), робота яких пов'язана з сезонним характером виробництва, та добровільно застрахованих осіб) є останні 6 календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому стався страховий випадок.

Згідно з п. 7 Порядку середню зарплату застрахованої особи обчислюють виходячи з нарахованої зарплати за видами виплат, що включають основну і додаткову зарплату, інші заохочувальні й компенсаційні виплати (в тому числі в натуральній формі), які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, ухваленими відповідно до Закону «Про оплату праці», та підлягають оподаткуванню прибутковим податком з громадян.

Середньомісячну зарплату для обчислення страхових виплат розраховують множенням суми середньоденної (серед-ньогодинної) зарплати, розрахованої відповідно до Порядку, на середньомісячну кількість робочих днів (годин) залежно від тривалості робочого тижня.

Відповідно до п. 14 Порядку середньоденну зарплату (дохід) обчислюють діленням нарахованої за розрахунковий, період зарплати (оподатковуваного доходу), з якої сплачувалися страхові внески, на кількість відпрацьованих робочих днів у розрахунковому періоді.

Усі виплати за відпрацьований час враховуються в місяці, в якому їх нараховано.

Отже, обчислюючи середню зарплату, враховують виплати, нараховані за фактично відпрацьовані робочі дні.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист

Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 41/2004