Законом України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що громадянам, які звільняються з роботи у зв'язку з призовом, виплачується вихідна допомога в розмірі двомісячного середнього заробітку. За ст. 36 (п. 3) КЗпП України підставою для припинення трудового договору є призов працівника на військову службу.
Статтею 8 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що за військовослужбовцями строкової служби, які до призову працювали на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності і господарювання, в разі звільнення з військової служби зберігається право на працевлаштування в тримісячний строк на те саме підприємство, в установу чи організацію на посаду, не нижчу за ту, яку вони обіймали до призову на військову службу. їм надається матеріальна допомога в розмірі місячної заробітної плати.
Одноразова матеріальна допомога, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.98 р. №452 «Про упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців», виплачується військовослужбовцям, звільненим з дійсної військової строкової служби, які до призову працювали на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності господарювання, військовими комісаріатами за місцем їхнього проживання в розмірі середньомісячної заробітної плати, яку вони одержували до призову, але не меншому від мінімальної заробітної плати, встановленої чинним законодавством України на день звільнення з дійсної військової строкової служби.
Підставою для виплати цієї допомоги є довідка з місця роботи про середню місячну заробітну плату такого працівника та витяг із трудової книжки, завірений за останнім місцем роботи.
Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 41/2004