ХТО НЕ МАЄ ПРАВА ГОЛОСУВАТИ?


Чи мають психічно хворі громадяни II право брати участь у виборах?


Згідно з положеннями ч. 2 ст. 70 Конституції України та ч. 6 ст. 2 Закону "Про вибори Президента України", не мають права голосу лише ті громадяни, яких визнано недієздатними рішенням суду. А ст. 39 Цивільного кодексу встановлено, що суд може визнати фізичну особу недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом.

Хворі, які на день виборів перебувають на стаціонарному лікуванні, голосують у лікарні. Ніхто не має права позбавити цих людей права вибору, окрім суду. Суд приймає таке рішення напередодні виборів за поданням спеціальної комісії лікарів, створеної у кожному закладі психіатричного профілю..

Голосування пацієнтів зазначених закладів має певні особливості, які законом не врегульовані. По-перше, воно відбувається на закритій виборчій дільниці за участю тих пацієнтів, які перебувають в адекватному для цієї процедури стані. Однак частина хворих, які схильні до агресії, суї-циду, вбивства, можуть голосувати лише у відділенні, в якому вони перебувають. Частина 1 статті 77 Закону "Про вибори Президента України" передбачає можливість голосування у відділеннях лише для хворих, які через постільний режим не можуть прибути до приміщення для голосування. Тобто законом не враховано психічних хворих, яких не можна виводити за межі відділення. На супроводження таких хворих до виборчої дільниці не вистачить ні штату лікарні, ні часу, відведеного для голосування. По-друге, існує неузгодження між виборчим законодавством і законодавством щодо психіатрії. З одного боку, дозволяється фотографувати виборців, робити відео-та аудіозапис на дільниці. З іншого — забороняється без згоди особи або її законного представника та лікаря-психіатра, який надає психіатричну допомогу, публічно демонструвати особу, яка страждає на психічний розлад, фотографувати її чи робити кінозйомку, відеозапис та звукозапис (ч. 6 ст. 6 Закону "Про психіатричну допомогу"). Таємниця хвороби, особливо психічної, для людини так само важлива, як і таємниця голосування.

Сторінку підготувало Наталія МЕЩЕРЯКОВА

Юридичний вісник України № 48 (27 листопад - 3 грудня 2004 року)