1. Чому перерахунок сум щомісячних страхових виплат згідно зі ст.29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" 4 роблять на коефіцієнт зростання реальної заробітної плати, а не номінальної?

2. Відповідно до ст.21 Закону Фонд зобов'язаний сплачувати за потерпілого внески на медичне та пенсійне страхування. Чому із заробітної плати мого батька, який є інвалідом праці і працює, утримують внески до Пенсійного фонду?

Г.Шевченко, м.Корсунь-Шевченківський Черкаської обл.

Відповідь.

1. За ч.2 ст.29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" перерахунок сум щомісячних страхових виплат провадиться в разі зростання в попередньому календарному році середньої заробітної плати в галузях національної економіки за даними центрального органу виконавчої влади з питань статистики. Такий перерахунок роблять з 1 березня наступного року. Визначена раніше сума щомісячної страхової виплати зменшенню не підлягає.

Цією статтею визначено умову, коли переглядаються щомісячні страхові виплати, а не механізм їхнього підвищення. Тому якщо за даними Держком-стату відбулося підвищення середньої заробітної плати в країні, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків зобов'язане ухвалити рішення про підвищення щомісячних страхових виплат.

Ухвалюючи рішення про підвищення щомісячних страхових виплат, правління Фонду виходило з фінансових можливостей Фонду з урахуванням зростання купівельної спроможності заробітної плати. Також ураховувалось, що щомісячні страхові виплати призначаються із середньої заробітної плати "брутто" і при цьому заробітна плата не зменшується на суму податку, що сплачувала застрахована особа. Сума щомісячної страхової виплати — це компенсація втраченого заробітку, вона не підлягає обкладенню податком з доходів фізичних осіб. По суті нині з розрахунку 100%-ї втрати професійної працездатності Фондом відшкодовується сума втрати заробітку в більшому розмірі, ніж одержував потерпілий у касі підприємства. Тому правління Фонду ухвалювало рішення про підвищення щомісячних страхових виплат у таких розмірах, щоб зростання купівельної спроможності щомісячних страхових виплат відгіовідало зростанню купівельної спроможності заробітної плати.

Якщо ухвалювати рішення про підвищення щомісячних страхових виплат відповідно до зростання номінальної заробітної плати, одночасно слід запроваджувати оподаткування щомісячних страхових виплат. Установлені страхові тарифи не покриватимуть витрати Фонду, і потрібно буде збільшити навантаження на фонд оплати праці. При цьому особа одержуватиме ту саму виплату, що й нині.

2. Згідно зі ст.11 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають громадяни України, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях. Працюючі пенсіонери, які є найманими працівниками, продовжують брати участь у системі пенсійного страхування,.оскільки за ст.42 ■ Закону, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, роблять перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок роблять не раніше як через два роки після призначення пенсії.

Відповідно до ст.24 Закону до страхового стажу зараховуються періоди, за які щомісяця було сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок.

Відповідно до Закону застрахована особа має право вибору пенсії. Працюючий пенсіонер, який одержує пенсію по інвалідності, через певний час може обрати пенсію за віком. Якщо за нього не сплачуватимуть і з нього не утримуватимуть страхові внески, цей період роботи не буде враховано в страховому стажі. Тому застрахована особа — пенсіонер, який одержує пенсію по інвалідності, має сплачувати за себе страхові внески, а роботодавець — за нього в установлених законодавством розмірах.

За Законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Фонд соціального страхування від нещасних випадків сплачує страхові внески на пенсійне страхування за працюючих осіб, за яких роботодавець сплачує внески в розмірах, менших за суму внеску із заробітку, котрий потерпілий мав до ушкодження .здоров'я. Тобто Фонд соціального страхування від нещасних випадків сплачуватиме страхові внески лише за тих осіб, які не набули права на пенсію та які через ушкодження здоров'я не можуть заробляти стільки, скільки вони заробляли до травми або професійного захворювання. За одну особу сплачуватимуть страхові внески роботодавець і Фонд. За працюючу особу, яка ушкодила здоров'я на виробництві і отримала право на пенсію, страхові внески сплачуватиме лише роботодавець.

В майбутньому Фонд соціального страхування від нещасних випадків має сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне медичне страхування за всіх потерпілих на виробництві, які перебувають на обліку у Фонді. Але в Україні такий вид страхування ще не запроваджено.

Роз'яснює директор департаменту політики державного соціального страхування Мінпраці України О. СКРИПНИК

"ПРАЦЯ І ЗАРПЛАТА" № 43 листопад