Відповідь.
За ч.6—9 ст.6 названого Закону передбачено надання ветеранам військової служби, органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони 50%-ї знижки плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія тощо), користування квартирним телефоном цими ветеранами і членами їхніх сімей, які живуть разом з ними в житлових будинках усіх форм власності, в межах норм, установлених законодавством, або 50%-ї знижки вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, установлених для продажу населенню для осіб, які живуть у будинках, що не мають центрального опалення; надання права на позачергове забезпечення житлом ветеранів військової служби, які, звільняючись з військової служби, здали державним органам займане ними у військових містечках житлове приміщення, не були забезпечені іншим житловим приміщенням і досягли на 1 січня 2001 р. 60 і більше років, а також інші пільги й привілеї.
Ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ і ветерани державної пожежної охорони та члени їхніх сімей поряд з пільгами, передбаченими цим Законом, користуються пільгами, встановленими для них іншими нормативно-правовими актами. Якщо право на одну й ту саму пільгу передбачено різними нормативно-правовими актами, ця пільга надається за одним із них за вибором ветерана військової служби, органів внутрішніх справ і ветерана державної пожежної охорони.
За ст.7 цього Закону вдови (вдівці) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і ветеранів державної пожежної охорони та члени їхніх сімей, які перебувають на їхньому утриманні, користуються пільгами, передбаченими п.6—9 ст.6 названого Закону.
Дружина ветерана військової служби за його життя користується пільгою з оплати житлово-комунальних послуг як член сім'ї ветерана. Після смерті ветерана його вдова, відповідно до ст.7 Закону, сама набуває статусу особи, яка є пільговиком. Отже, вдова ветерана і члени сім'ї, які перебувають на її утриманні, згідно із Законом мають право на пільги. Тому і термін "перебувають на їх утриманні" вживається в теперішньому часі, оскільки йдеться про членів сім'ї вдів (удівців).
Згідно зі ст.79 Закону "Про Державний бюджет України на 2004 рік" у поточному році до членів сім'ї пільговика (в тому числі й пільговика, який є вдовою або вдівцем ветерана) за надання пільг належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, яких визнано інвалідами з дитинства І і II груп або інвалідами І групи; особа, яка живе разом з інвалідом війни І групи та доглядає за ним за умови, що інвалід війни не перебуває в шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка перебуває під опікою або піклуванням громадянина, що має право на пільги, та живе разом з ним.
Водночас органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування надано право призначати житлові субсидії особам, які згідно із законодавством мають забезпечуватися безоплатним житлом, опаленням та освітленням, за умови їхньої відмови від користування такими пільгами.
В.ФРОЛЄНКО, консультант
"ПРАЦЯ І ЗАРПЛАТА" № 43 листопад