Чи зобов 'язане державне казначейство відшкодувати підприємству, що знаходиться на території четвертої зони посиленого радіоекологічного контролю, різницю в оплаті відпусткщ що виникає через різну її тривалість за Законом "Про сттус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (30 днів — за Законом і чотири дні за колдоговором) і Законом "Про відпустки" (24 дні) в разі виплати за два роки компенсації за невикористані відпустки звільненому працівникові?

г.Запорожець, смт. Становище Києвської обл.

Відповідь.

Згідно зі ст.47 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" працівникам, котрі працюють (перебувають у відрядженні) в зоні посиленого радіоекологічного контролю, надається щорічна основна відпустка тривалістю, пропорційною до відпрацьованого на цій території часу, 30 календарних днів.

Ця відпустка надається без урахування додаткової відпустки, передбаченої законодавством України.

Загальна тривалість відпустки працівникам, котрі працюють (перебувають у відрядженні) в зоні посиленого радіоекологічного контролю, не має перевищувати 42 календарні дні.

Працівникам, у яких згідно із Законом "Про відпустки" тривалість щорічної відпустки становить 24 календарні дні, територіальні органи державного казначейства відшкодовують різницю між тривалістю відпусток, що надаються працівникові згідно зі ст.47 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та тривалістю щорічної основної відпустки відповідно до Закону України "Про відпустки" або до інших законів, без урахування додаткових відпусток. У зазначеному випадку за рахунок коштів державного бюджету відшкодовується відпустка за шість календарних днів (30—24) в розрахунку на один робочий рік.

Статтею 24 Закону "Про відпустки" встановлено, що в разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки.

Законодавством не передбачено терміну давності, після якого працівник утрачає право на щорічні відпустки, також не заборонено надавати щорічні відпустки в разі їх невикористання. Якщо працівник з якихось причин не скористався своїм правом на таку відпустку за кілька попередніх років, він має право використати їх, а в разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачено компенсацію за всі невикористані дні щорічної відпустки.

Відпустка, що надається працівникам, котрі працюють (перебувають у відрядженні) в зоні посиленого радіоекологічного контролю, належить до щорічних, тому на неї поширюються норми ст.24 Закону "Про відпустки".

На листи наших дописувачів відповідають фахівці управління з питань організації соціального захисту населення, постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕСМінпраці України

Т.СТАШКІВ, начальник відділу Мінпраці України

"ПРАЦЯ І ЗАРПЛАТА" № 43 листопад