Відповідь.
1. Умови оплати праці працівників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їхніх виконавчих органів установлено постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.99 р. №2288 "Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів" (із змінами).
Обчислення середньої заробітної плати для оплати за час щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або виплати їм компенсації за невикористані відпустки проводиться відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. №100 (із змінами).
Згідно з п.2 цього Порядку середню заробітну плату для оплати часу щорічної відпустки обчислюють виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки. Працівникові, який працював на підприємстві, в установі, організації менш як рік, середню заробітну плату обчислюють виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка.
Обчислюючи середню заробітну плату в усіх випадках її збереження, враховують основну заробітну плату; доплати і надбавки* премії.
У разі обчислення середньої заробітної плати для оплати за час щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або компенсації за невикористані відпустки, крім зазначених вище виплат, до фактичного заробітку включають виплати за час, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов'язків, службового відрядження тощо), та допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.
Відповідно до п.7 Порядку виплати за час щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або компенсації за невикористані- відпустки нараховують діленням сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду (за винятком святкових і неробочих днів, установлених законодавством). Одержаний результат множать на число календарних днів відпустки.
2. Частиною 1 ст.35 Закону України "Про державну службу" передбачено надання державним службовцям щорічної відпустки з виплатою допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу.
Відповідно до пп.З п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.99 р. №2288 "Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів" керівникам органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів надано право в межах установленого фонду оплати праці надавати працівникам допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати.
Наведеними актами передбачено одну й ту саму допомогу на оздоровлення, що може надаватися працівникові в розмірі середньомісячної заробітної плати один раз на рік при наданні щорічної відпустки.
Середню заробітну плату для нарахування матеріальної допомоги на оздоровлення обчислюють відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. №100 (із змінами). Середню заробітну плату в цьому разі обчислюють виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язано відповідну виплату. Працівникам, які працювали на підприємстві, в установі, організації менш як два календарних місяці, середню заробітну плату обчислюють виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
Виплати, що обчислюють із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, нараховують множенням середньоденного заробітку на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді (п.8 Порядку).
Виплати, що враховуються під час обчислення середньої заробітної плати, наведено в п.З Порядку.
Середньоденну заробітну плату визначають діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні на число таких днів.
Середньомісячне число робочих днів розраховують діленням на два сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи органу виконавчої влади з дотриманням вимог законодавства.
3. За пп.2 п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.99 р. №2288 працівників органів виконавчої влади преміюють у межах фонду преміювання працівників, утвореного в розмірі тримісячного фонду оплати праці та економії фонду оплати праці.
Розмір премії конкретному працівнику визначають згідно з положенням про преміювання, чинним в установі, залежно від особистого внеску працівника в кінцеві результати роботи. У положеннях про преміювання визначають коло працівників, на яких поширюється чинність положення, показники та умови преміювання.
Показники преміювання визначають не лише право на одержання премії, а й її розмір. Положенням про преміювання може передбачатися збільшення чи зменшення в установлених межах окремим працівникам розміру премії.
Преміюють працівників згідно з наказом керівника відповідного органу.