Згідно зі ст. 5 Закону № 320-XIV платники податків визначають суму ФСП на поточний рік у порядку і розмірах, передбачених цим Законом, і подають розрахунок до органу державної податкової служби за місцем знаходження платника податку до 1 лютого поточного року.
Платник податків, який не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку (пп. 17.1.1 п. 17.1. ст. 17 Закону № 2181-ІІІ).
Крім того, у разі коли контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними упп. «а» пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону № 2181-ІІІ, додатково до штрафу, встановленого пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 1 7, платник податків сплачує штраф у розмірі 10% від суми податкового зобов'язання за кожний повний або неповний місяць затримки податкової декларації, але не більше 50% від суми нарахованого податкового зобов'язання та не менше 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пп. 17.1.2 п. 17.1. ст. 17 Закону № 2181-ІІІ).
У разі коли контролюючий орган самостійно дона-раховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у пп. «б» пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону № 2181-ІІІ, такий платник зобов'язаний сплатити штраф у розмірі 10% від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше 50% від такої суми та не менше 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що м'инули (пп. 17.1.3 п. 17.1. ст. 17 Закону № 2181-ІІІ).
Щодо самостійного виявлення помилок у вже поданому розрахунку ФСП слід зазначити таке.
Якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки минулих податкових періодів, що містяться у раніше поданому ним розрахунку, то такому платнику слід подавати уточнюючий загальний і уточнюючий звітний розрахунки, що містять виправлені показники, а в разі виявлення недоплати — з нарахуванням штрафу, встановленого п. 17.2 ст. 1 7 Закону № 2181-ІІІ, а позначка «X» робиться відповідно у клітинках «Уточнюючий загальний розрахунок» та «Уточнюючий звітний розрахунок» за рядком 1. У разі подання платниками податків уточнюючого загального й уточнюючого звітного розрахунків заповнюються рядки 7—10.
Також пп. «б» п. 17.2 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ передбачено, що платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявив факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, має право відобразити суму такої недоплати у декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу в розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку. В такому разі платнику податків слід подавати звітний розрахунок, і як додаток до нього — уточнюючий розрахунок з позначкою «X» у клітинці «Уточнюючий розрахунок» та з відображенням суми недоплати, збільшеної на суму штрафу в розмірі 5% від такої суми, або з відображенням суми завищення податкового зобов'язання.