Робота сторожа, зокрема у вищому навчальному закладі, не належить до робіт з особливими умовами праці, тобто з такими, що пов'язані з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконуються в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я.
Згідно зі ст.50 КЗпП України нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 год на тиждень. Відповідно до ст.61 КЗпП на безперервно діючих підприємствах, а також у деяких виробництвах і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержано встановленої для цієї категорії працівників (у тому числі сторожів) щоденної або щотижневої тривалості робочого часу, допускається за погодженням з профспілковим комітетом підприємства (установи, організації) запровадження підсумованого обліку часу, аби тривалість робочого часу за обліковий період (місяць, квартал, рік) не перевищувала нормального числа робочих годин (ст.50 і 51 КЗпП). За підсумованого обліку робочого часу норма робочого часу за обліковий період визначається за календарем і має бути реалізована виходом на роботу за графіком змінності.
Відповідно до ст.66 КЗпП працівникам надається перерва для відпочинку і харчування, що не включається в робочий час. Перерва для відпочинку і харчування має надаватися, як правило, через чотири години після початку роботи. На тих роботах, де через умови виробництва перерву встановити неможливо, працівникові має бути надано можливість приймання їжі протягом робочого часу. Перелік таких робіт, порядок і місце приймання їжі встановлює власник або уповноважений ним орган за погодженням з профспілковим комітетом підприємства, установи, організації. Відповідно до ст.7 Закону України "Про колективні договори і угоди" це питання може бути вирішено в колективному договорі.
Власник або уповноважений ним орган відповідно до ст.ЗТ КЗпП не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором.
Відповідно до Випуску 1 (розділ 2) Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, які є загальними для всіх видів економічної діяльності, затвердженого Міністерством праці та соціальної політики України 16 лютого 1998 р., основними завданнями і обов'язками сторожа є перевірка цілісності об'єкта, що охороняється (замків та інших запірних пристроїв; наявність пломб; протипожежного інвентаря; справності сигналізації, телефонів, освітлення), разом з представником адміністрації або змінним сторожем. У разі виявлення несправностей (зламані двері, вікна, замки,, відсутність пломб, печаток тощо), що не дають змоги взяти об'єкт під охорону, сторож доповідає про це особі, якій він підпорядкований, представнику адміністрації та черговому з відділення міліції і охороняє сліди злочину до прибуття представників міліції. В разі виникнення пожежі на об'єкті сповіщає пожежну команду і чергового з відділення міліції, вживає заходів для її ліквідації. Чергує в прохідній підприємства, установи, організації: пропускає працівників, відвідувачів, автотранспорт на територію підприємства, установи, організації й назад після пред'явлення ними відповідних документів. Звіряє супровідні документи з фактичною наявністю вантажу; відчиняє і зачиняє ворота. Приймає і здає чергування з відповідним записом у журналі. Утримує приміщення прохідної в належному санітарному стані.
На листи наших дописувачів відповідають фахівці головних управлінь і управлінь праці та соціального захисту населення державних адміністрацій
"ПРАЦЯ І ЗАРПЛАТА" № 45 грудень