За Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженими Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до раніше чинного законодавства мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, провадиться згідно з окремим законодавчим актом через професійні і корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні і корпоративні фонди пенсійне забезпечення таких осіб провадиться за цим Законом у разі досягнення пенсійного віку і наявності трудового стажу, встановленого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до п."в" ст. 13 цього Закону на пільгових умовах мають право на пенсію за віком трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, — чоловіки після досягнення 55 років і за загального стажу роботи не менш як 25 років, з них не менш як 20 років на зазначеній роботі.
Основним документом за ст. 62 цього Закону, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. №637. Зокрема, в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.
У довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професію або посаду; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їхні номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано цю довідку.
Додатково в довідці щодо тракторис-тів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) наводяться відомості про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
Щодо роботи за професією машиніста екскаватора, то єдину назву професії "тракторист-машиніст" запроваджено 8 1961 р. і нею охоплено такі професії: бульдозерист; бульдозерист-скрепист; грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скрепист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини; самохідної широкозахвачую-чої сінокосарки; механік-комбайнер; тракторист; тракторист-бульдозерист.
Оскільки за первинними документами дописувач значиться машиністом-екска-ваторником за трудовою книжкою, екскаваторником — за розрахунково-платіжними відомостями, за довідкою, що уточнює пільговий характер роботи, — трактористом-машиністом, йому було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п."в" ст.13 Закону "Про пенсійне забезпечення".
Водночас управлінню Пенсійного фонду смт Слов'яносербська рекомендовано надати допомогу в приведенні документів, що дають право на означену пенсію за чинним законодавством, і повернутися до розгляду питання про право на зазначену пенсію.
На листи наших дописувачів відповідають фахівці головних управлінь Пенсійного фонду України
"ПРАЦЯ І ЗАРПЛАТА" № 45 грудень