Згідно із Законом про податок з доходів фізичних осіб виграші, призи, в тому числі в лотерею (крім державної) та подарунки, що одержуються платником податку, розглядаються як його дохід і підлягають оподаткуванню. Порядок оподаткування їхньої вартості залежить від того, на підставі яких правовідносин їх надано.
Доходи у вигляді призів, виграшів, подарунків, одержаних платником податку внаслідок лотереї (крім державної), інших розіграшів, що передбачають попереднє придбання платником податку права на участь у таких лотереях чи розіграшах, кінцево оподатковуються під час їхньої виплати та за їхній рахунок за подвійною ставкою оподаткування (нині — 26%). Податок з цих доходів нараховується, утримується і перераховується до бюджету податковим агентом, який нараховує такі доходи платнику податку.
Якщо ж надання подарунків не пов'язано з прилюдними розіграшами (лотереї, конкурси), їх оподатковують у порядку, встановленому ст. 14 Закону.
Вимоги до договору дарування викладено в Цивільному кодексі України (гл.55, ст.717—730), за якими за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдарованому) безоплатно майно (дарунок) у власність. Дарунком можуть бути рухомі речі, в тому числі грошові кошти та цінні папери, нерухомі речі, майнові права тощо. Договір дарування нерухомої речі укладається в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Договір дарування предметів особистого користування та побутового призначення може бути укладено усно.
Сторонами в договорі дарування можуть бути фізичні і юридичні особи. Якщо дарування йде від фізичної особи, то кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються за правилами, встановленими цим Законом для оподаткування спадщини. В разі оподаткування таких об'єктів дарування розмір ставок залежить від ступеня споріднення дарувателя і обдарованого та об'єкта дарування. Вартість об'єктів спадщини підлягає обкладенню податком з доходів фізичних осіб за ставками: 0% (без оподаткування), 1, 5 та 13% (з 1 січня 2007 р. — 15%) залежно від конкретних умов, зокрема, від ступеня споріднення спадкодавця і спадкоємця (ст.13 Закону).
У разі надання подарунка платнику податку підприємством — податковим агентом, у тому числі на підставі договору дарування, такий подарунок згідно з пп.4.2.9 ст.4 Закону прирівнюється до додаткових благ і його вартість обкладається податком з доходів фізичних осіб за ставкою 13% (з 1 січня 2007 р. — 15%).
Роз'яснює заступник директора Департаменту оподаткування фізичних осіб Державної податкової адміністрації України З.МОРОЗ
"ПРАЦЯ І ЗАРПЛАТА" № 45 грудень