Повернення товару


Підприємство займається оптовою торгівлею. Розрахункові операції з покупцями та постачальниками здійснюються у безготівковій формі. На адресу приватного підприємця (не платника ПДВ) згідно з договором підприємством відвантажено товар на умовах відстрочки платежу. При несплаті за отриманий товар у зазначений у договорі термін приватний підприємець з метою зменшення заборгованості повернув товар. Чи має підприємство право при поверненні товару коригувати раніше нараховані податкові зобов'язання, враховуючи, що зміни цін на товар не було?

(ТОВ «Асканія-трейдинг». м. Київ)


Згідно з п. 5.10 ст. 5 Закону № 334/94-ВР у разі коли після продажу товарів (робіт, послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи перерахунок у випадках повернення проданих товарів чи права власності на такі товари (результати робіт, послуг) продавцю, платник податку — продавець та платник податку — покупець здійснюють відповідний перерахунок валових доходів або валових витрат (балансової вартості основних фондів) у звітному періоді, в якому сталася така зміна суми компенсації.

Отже, у даному випадку підприємству-продавцю у податковому періоді, у якому відбулося повернення йому раніше проданого ним товару, слід зменшити суму валового доходу (за умови збільшення ним раніше валового доходу під час відвантаження товару) шляхом відображення вартості такого товару в рядку 02.1 декларації, форму та порядок складання якої затверджено наказом № 143.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння фахівців ДПА України: Наталі) ХОЦЯНІВСЬКОЇ — заступника директора Департаменту податкування юридичних осіб ДПА України — начальника управління податку на прибуток та податкових платежів та Олексія ЗАДОРОЖНОГО - заступника директора Департаменту методології ДПА України — начальника правління розробки нормативно-правових актів з питань оподаткування

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 45 / 2004