Поширення права податкової застави


Підприємство своєчасно подало до органу ДПС декларацію з податку на прибуток, але після виявлення помилки надало уточнену декларацію. Протягом зазначеного терміну за підприємством рахувалась недоїмка. Чи поширюється право податкової застави на активи підприємства у зазначений період?


Підпунктом 8.2.1 п. 8.2 ст. 8 Закону № 2181-ІІІ визначено перелік випадків виникнення права податковоїзастави.

Зокрема, у разі несплати у терміни, встановлені цим Законом, суми податкового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, з дня, наступного за останнім днем зазначеного терміну, виникає право податковоїзастави.

При цьому право податковоїзастави виникає згідно із законом та не потребує письмового оформлення.

Тобто виникнення права податковоїзастави залежить від наявності несвоєчасно сплачених сум податкових зобов'язань (податкового боргу), а не від факту подання уточненої декларації.

Крім того, уточнена декларація коригує податкові зобов'язання платника податків лише після дати її подання і не може впливати на суми податкового боргу, що виникли до такого подання.

Враховуючи вищезазначене, в період від настання граничних термінів сплати податкових зобов'язань і до дати подання уточненої декларації (за умови, що уточненою декларацією буде відкориговано суми податкових зобов'язань таким чином, щоб вони ліквідували суму податкового боргу) на активи підприємства поширюватиметься право податкової застави.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння фахівців Департаменту забезпечення податкових зобов'язань ДПА України: Валентини СІРЕНКО — заступника директора Департаменту — начальника управління методології стягнення податкового боргу, Володимира ТАРАСЕНКА — заступника начальника управління — начальника відділу розробки методики стягнення податкового боргу та Людмили ВАТУТІНОІ — заступника начальника відділу розробки методики стягнення податкового боргу

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 45 / 2004