Створення товариства з обмеженою відповідальністю


Якими законодавчими актами регулюються питання створення товариства з обмеженою відповідальністю та які основні вимоги до його установчих документів, статутного фонду, назви тощо?


Порядок створення та порядок діяльності господарських товариств, у тому числі товариств з обмеженою відповідальністю (за текстом — ТОВ), регулюються Господарським кодексом. Цивільним кодексом, законами № 1576-ХІІ. № 755-IV тощо.

Господарські товариства — це підприємства або інші суб'єкти господарювання, створені юридичними особами та/або громадянами шляхом об'єднання їх майна і участі в підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку. Господарське товариство може діяти у складі одного учасника.

ТОВ — це господарське товариство, що має статутний фонд, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами, і несе відповідальність за своїми зобов'язаннями тільки своїм майном. Учасники товариства, які повністю внесли вклади, несуть ризик збитків, пов'язаних з діяльністю товариства, у межах своїх вкладів.

Установчим документом ТОВ є статут, у якому повинні зазначатися відомості про назву, вид і місцезнаходження товариства; предмет і цілі його діяльності; розмір і порядок утворення статутного та інших фондів; розмір часток кожного з учасників; розмір, склад та порядок внесення ним вкладів; порядок розподілу прибутків і збитків; склад засновників та учасників; склад і компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, вирішення яких потребує одностайності або кваліфікованої більшості голосів; органи управління і контролю, їх компетенцію, умови реорганізації та ліквідації.

Статутом може бути встановлено порядок визначення розміру часток учасників залежно від зміни вартості майна, внесеного як вклад, та додаткових внесків учасників.

Статут може містити й інші відомості, що не суперечать законодавству.

Статут затверджують засновники ТОВ чи їх представники, органи або інші суб'єкти відповідно до закону. Товариство, створене однією особою, діє на підставі статуту, затвердженого цією особою.

Назва ТОВ повинна містити зазначення виду товариства і не може вказувати на його належність до органів державної влади чи органів місцевого самоврядування.

У разі зміни назви юридична особа крім виконання інших вимог, установлених законом, зобов'язана розмістити оголошення про це в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, та повідомити про це всім особам, з якими вона перебуває у договірних відносинах.

Юридична особа не має права використовувати назву іншої юридичної особи.

Крім того, юридична особа, що є підприємницьким товариством, може мати комерційну (фірмову) назву. Комерційна (фірмова) назва юридичної особи має бути зареєстрованою в порядку, встановленому законом.

Якщо в установчих документах не зазначено строку діяльності господарського товариства, воно вважається створеним на невизначений строк. ■

Порушення встановлених вимог щодо змісту установчих документів господарського товариства є підставою для відмови у його державній реєстрації.

Державна реєстрація товариства здійснюється в порядку, передбаченому Законом № 755-IV .

ТОВ набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації.

У товаристві створюється статутний фонд, розмір якого повинен бути не меншим ніж сума, еквівалентна 100 мінімальним заробітним платам, виходячи зі ставки мінімальної заробітної плати, чинної на момент створення ТОВ.

До моменту реєстрації ТОВ кожен з учасників зобов'язаний внести до статутного фонду не менше 30% зазначеного в установчих документах вкладу. Внесення коштів до статутного фонду підтверджується документами, виданими банківською установою.

Учасник зобов'язаний повністю внести свій вклад не пізніше року після реєстрації товариства. У разі невиконання цього зобов'язання у визначений строк учасник, якщо інше не передбачено установчими документами, сплачує за час прострочки 10% річних із недовнесеної суми.

Зміна вартості майна, внесеного як вклад, та додаткові внески учасників не впливають на розмір їх частки у статутному фонді, зазначеної в установчих документах товариства, якщо інше не передбачено установчими документами.

Учасник ТОВ може за згодою решти учасників відступити свою частку (її частину) одному чи декільком учасникам цього самого товариства, і якщо інше не передбачено установчими документами,то й третім особам. Передача частки (її частини) третім особам можлива тільки після повного внесення вкладу учасником, який її відступає. При передачі частки (її частини) третій особі відбувається одночасний перехід до неї всіх прав та обов'язків учасника, який відступив її повністю або частково.

Товариство має право змінювати (збільшувати або зменшувати) розмір статутного фонду. Збільшення статутного фонду може бути здійснено лише після внесення повністю всіма учасниками своїх вкладів, крім випадків, передбачених законами. Зменшення статутного фонду не допускається за наявності заперечень кредиторів товариства. Рішення товариства про збільшення розміру статутного фонду набирає чинності з дня внесення цих змін до державного реєстру, а про зменшення статутного фонду — не раніше ніж через три місяці після державної реєстрації та публікації про це в установленому порядку.

Зміни, які сталися в установчих документах ТОВ і вносяться до Єдиного державного реєстру, підлягають державній реєстрації за правилами, встановленими для державної реєстрації товариства. Товариство зобов'язане у п'ятиденний строк повідомити орган, що здійснив реєстрацію, про зміни в установчих документах.

Господарське товариство може відкривати рахунки у банках, а також укладати договори та інші угоди лише після державної реєстрації. Угоди, укладені засновниками товариства до дня його реєстрації, визнаються укладеними тільки за умови їх подальшого схвалення товариством в порядку, визначеному законом та установчими документами.

Угоди, укладені засновниками до дня реєстрації товариства і не схвалені надалі товариством, тягнуть за собою правові наслідки лише для осіб, які уклали ці угоди.

Товариство має право створювати на території України та за її межами філії, представництва та дочірні підприємства відповідно до чинного законодавства України.

Вищим органом ТОВ є збори учасників, у яких беруть участь учасники товариства або призначені ними представники. Учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному фонді. На зборах учасників обирають голову товариства.

Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі з питань, вирішення яких покладено на виконавчі органи.

Рішення про внесення змін до статуту товариства, відчуження його майна на суму, що становить 50% майна товариства і більше, та про його ліквідацію приймаються більшістю (не менше ніж 3/4) голосів, якщо інше не встановлено законом.

Збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), які володіють у сукупності більше ніж 60% голосів, та скликаються вони не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами.

У ТОВ створюється виконавчий орган: колегіальний (дирекція) або одноособовий (директор). Дирекцію очолює генеральний директор. Членами виконавчого органу можуть бути також особи, які не є учасниками товариства.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння фахівців Департаменту забезпечення податкових зобов'язань ДПА України: Валентини СІРЕНКО — заступника директора Департаменту — начальника управління методології стягнення податкового боргу, Володимира ТАРАСЕНКА — заступника начальника управління — начальника відділу розробки методики стягнення податкового боргу та Людмили ВАТУТІНОІ — заступника начальника відділу розробки методики стягнення податкового боргу

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 45 / 2004