Залишки іноземної валюти


Чи слід перераховувати на кінець звітного періоду за курсом Нацбанку України залишки іноземної валюти, які рахуються на валютних рахунках (312 «Поточні рахунки в іноземній валюті», 314 «Інші рахунки в іноземній валюті»), та результат такого перерахунку відображати в декларації про прибуток підприємства?

(СП «Екома», смт Манєвичі, Волинська обл.)


Підпунктом 7.3.3 п. 7.3 ст. 7 Закону № 334/94-ВР щодо балансової вартості заборгованості, основну суму якої (без процентів, комісій та винагород) виражено в іноземній валюті, встановлено порядок перерахунку її суми у гривні за офіційним (обмінним) курсом Нацбанку України, що діяв на дату її оприбуткування (виникнення).

У разі продажу (погашення) заборгованості (її частини), вираженої в іноземній валюті, протягом звітного періоду її балансова вартість визначається шляхом перерахунку суми такої заборгованості (їїчастини; у гривні за офіційним валютним (обмінним) курсом Нацбанку України, що діяв на дату такого продажу (погашення).

Непогашена протягом звітного періоду заборгованість, виражена в іноземній валюті, розглядається умовно проданою (погашеною) в останній день звітного періоду за офіційним валютним (обмінним) курсом Нацбанку України, що діяв на такий день. При цьому балансова вартість такої заборгованості у наступному звітному періоді визначається на підставі такого перерахунку.

У разі продажу (погашення) заборгованості (її частини), визначеного абзацом другим пп. 7.3.3 п. 7.3 ст. 7 Закону № 334/94-ВР, або умовного продажу (погашення) заборгованості, визначеного абзацом третім цього підпункту, платник податку повинен визнати прибуток або збиток від такої операції, що розраховується як різниця між балансовою вартістю такої заборгованості (її частини) на початок звітного періоду чи на дату ЇЇ оприбуткування (виникнення), залежно від того, яка подія сталася пізніше, та балансовою вартістю такої заборгованості (її частини) на дату ЇЇ продажу (погашення). При цьому прибуток, отриманий внаслідок такого перерахунку, збільшує валові доходи платника податку — кредитора та валові витрати платника податку —дебітора, а збиток, отриманий внаслідок такого перерахунку, збільшує валові витрати платника податку - кредитора та валові доходи платника податку — дебітора в тому податковому періоді, протягом якого відбувся такий продаж (погашення).

У такому самому порядку підлягає перерахунку балансова вартість іноземної валюти, отриманої як аванс або виручка чи внаслідок проведення будь-яких інших операцій (включаючи прямі чи портфельні інвестиції), яка обліковується на банківських рахунках платника податку або в його касі на дату закінчення звітного періоду (абзац п'ятий пп. 7.3.3 п. 7.3 ст. 7 Закону № 334/94-ВР).

Таким чином, на кінець звітного періоду слід перерахувати залишки іноземної валюти, які рахуються на валютних рахунках (312 «Поточні рахунки в іноземній валюті», 314 «Інші рахунки в іноземній валюті»), у порядку, встановленому пп. 7.3.3 п. 7.3 ст. 7 Закону № 334/94-ВР, і відповідно результат такого перерахунку відобразити в декларації про прибуток підприємства.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння Наталії ХОЦЯНІВСЬКОЇ - заступника директора Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України — начальника управління податку на прибуток та податкових платежів та Олексія ЗАДОРОЖНОГО - заступника директора департаменту методології ДПА України — начальника управління розробки нормативно-правових актів питань оподаткування

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 46 / 2004