Втрати енергоносіїв


У комунальному підприємстві, яке виробляє теплову енергію, з не залежних від нього причин утворюються понаднормові втрати енергоносіїв на виробництво теплової енергії. Причина: масове відключення споживачів від центрального опалення, в результаті чого за наявних потужностей котельного обладнання навіть при мінімальному режимі роботи обладнання виробляється надлишкова кількість теплоенергії яку нема кому реалізовувати. На цю надлишкову кількість теплоенергії витрачається певна кількість газу та електроенергії, яку в бухгалтерському обліку підприємство відносить на витрати виробництва. Чи має право підприємство включати вартість таких понаднормових втрат енергоносіїв до складу валових витрат у податковому обліку?

(КП «Надвірнаміськтепло». м. Надвірна, Івано-Франківська обл.)


Згідно з пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону № 334/94-ВР до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати на придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.

Оскільки у зазначеному випадку надлишкова кількість теплоенергії не реалізується й виробляється не з метою отримання доходу, то витрати на придбання енергоносіїв для вироблення такої теплоенергії не є витратами, що здійснюються у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг).

Отже, підприємство не має права включати до складу валових витрат вартість зазначених у запитанні енергоносіїв.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння Наталії ХОЦЯНІВСЬКОЇ - заступника директора Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України — начальника управління податку на прибуток та податкових платежів та Олексія ЗАДОРОЖНОГО - заступника директора департаменту методології ДПА України — начальника управління розробки нормативно-правових актів питань оподаткування

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 46 / 2004