Сплата податку на прибуток підприємствами залізничного транспорту


Чи є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, що мають статус юридичних осіб, платниками податку на прибуток, одержаний не від основної діяльності залізничного транспорту, а від інших складових загальної господарської діяльності залізниці?


Відповідно до п. 2.2 ст. 2 Закону № 334/94-ВР платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці.

Пунктом 1.32 ст. 1 цього Закону встановлено, що господарська діяльність — це будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

Під доходами залізниць, одержаними від господарської діяльності залізничного транспорту, згідно з пп. 2.2.1 п. 2.2 ст. 2 Закону № 334/94-ВР розуміють доходи в межах дохідних надходжень, перерозподілених між залізницями в порядку, затвердженому постановою № 173.

При цьому під терміном «основна діяльність залізничного транспорту» розуміють складову частину загальної господарської діяльності, що означає діяльність усіх взаємопов'язаних підприємств і структурних підрозділів галузі, спрямовану на виконання єдиного перевізного процесу (п. 1 приміток до постанови № 173), під терміном «основна діяльність залізниць» — діяльність усіх взаємопов'язаних відокремлених підрозділів, що входять до складу залізниць, спрямовану на виконання та обслуговування єдиного перевізного процесу, тобто експлуатаційну (перевізну) та підсобно-допоміжну діяльність, пов'язану з обслуговуванням експлуатаційної діяльності (п. 2 приміток до постанови № 173), а під терміном «експлуатаційна діяльність» — діяльність відокремлених підрозділів, безпосередньо пов'язану з перевезенням пасажирів, вантажів, вантажобагажу, пошти тощо (п. З приміток до постанови № 173).

Постановою № 173 визначено, що дохідними надходженнями залізниць є платежі, нараховані за перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу, пошти і пов'язані з ними послуги, що підлягають розподілу між залізницями, які беруть участь у перевезеннях.

Таким чином, під доходами залізниць, одержаними від господарської діяльності залізничного транспорту, розуміють платежі, нараховані за перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу, пошти і пов'язані з ними послуги.

Відповідно до пп. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2 Закону № 334/94-ВР платниками податку на прибуток, одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи. Враховуючи вищезазначене, прибуток, одержаний від операцій, не пов'язаних з перевезенням пасажирів, вантажів, вантажобагажу, пошти тощо, є прибутком, одержаним не від господарської діяльності залізничного транспорту.

Статтею 62 глави 7 розділу другого Господарського кодексу, зокрема, зазначено, що підприємством є самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим кодексом та іншими законами. Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку зі своєю назвою та ідентифікаційним кодом.

Таким чином, управління залізниці є платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, а платниками податку на прибуток, одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, які мають статус юридичних осіб.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння Наталії ХОЦЯНІВСЬКОЇ - заступника директора Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України — начальника управління податку на прибуток та податкових платежів та Олексія ЗАДОРОЖНОГО - заступника директора департаменту методології ДПА України — начальника управління розробки нормативно-правових актів питань оподаткування

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 46 / 2004