Громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але згідно з цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 01.01. 2005 р. переоформити в установленому порядку право власності або право оренди на них (п. б розділу десятого Перехідних положень Земельного кодексу).
Якщо орендодавцями землі виступають відповідні органи місцевого самоврядування або виконавчої влади, то орендар з моменту набуття права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним, Цивільним та Господарським кодексами, Законом № 161 -XIV та іншими законами України і договором оренди, самостійно сплачує до бюджету орендну плату за землю.
У разі коли орендодавцем виступає власник землі, орендар з моменту набуття права оренди земельної ділянки сплачує власнику орендну плату за землю, а власник у свою чергу сплачує земельний податок до бюджету.
Договір на оренду землі є підставою для сплати орендної плати за землю, підлягає державній реєстрації та набирає чинності після його державної реєстрації. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально (статті 13, 14 Закону № 161 -XIV).
Таким чином, у разі отримання земельної ділянки в користування на умовах оренди орендарі (незалежно від обраної ними системи оподаткування — загальної чи спрощеної) сплачують орендодавцям орендну плату за землю.