Грошову оцінку землі не проведено


Як сплачувати земельний податок за орендарів бюджетної організації, якщо немає грошової оцінки землі? За якою методикою розраховувати земельний податок?


На сьогодні в Україні щодо земель сільськогосподарського призначення грошову оцінку проведено повністю. Частиною першою ст. 6 Закону № 2535-ХІІ встановлено ставки земельного податку з одного гектара сільськогосподарських угідь у відсотках від їх грошової оцінки у таких розмірах: для ріллі, сіножатей та пасовищ — 0,1; для багаторічних насаджень - 0,03.

За сільськогосподарські угіддя, що надані в установленому порядку і використовуються за цільовим призначенням, незалежно від того, до якої категорії земель вони віднесені, земельний податок справляється згідно з частиною першою ст. 6 Закону № 2535-ХІІ.

Щодо земель населених пунктів, то грошову оцінку щодо таких земель проведено не повністю, тому Законом № 2535-ХІІ встановлено окремий порядок оподаткування таких земель.

У разі якщо грошову оцінку земельнихділянок населених пунктів не проведено, то середні ставки земельного податку встановлено у копійках за 1 м2 щодо груп населених пунктів залежно від чисельності населення, для яких застосовуються відповідні коефіцієнти і які диференціюються та затверджуються сільськими, селищними чи міськими радами (частина друга ст. 7 Закону № 2535-ХІІ).

Отже, визначення розміру земельного податку за земельні ділянки населеного пункту, де не проведено грошову оцінку, здійснюється у порядку та за ставками, визначеними ст. 7 Закону № 2535-ХІІ.

Щодо сплати земельного податку за орендарів приміщень - бюджетних організацій, то ст. 12 Закону № 2535-ХІІ надано пільги окремим категоріям платників, зокрема від земельного податку звільняються заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок бюджету.

Враховуючи вимоги Закону № 2535-ХІІ, зазначені заклади звільняються від сплати земельного податку, якщо вони є платниками — власниками землі або землекористувачами. У разі якщо такі заклади є орендарями приміщень, то податок сплачується безпосередніми власниками землі або землекористувачами.

Якщо власники чи землекористувачі користуються пільгою щодо земельного податку і здають в оренду будівлю (її частину), то земельний податок за здану в оренду будівлю (її частину) сплачується ними пропорційно площі, що займає здана в оренду будівля (її частина).

Відповіді підготовлено за сприяння фахівців Департаменту оподаткування юридичних осібДПА України:

Надії ЧОРНОУС — заступника директора Департаменту — начальника управління місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів, Катерини ГРИВНАМ — начальника відділу місцевих податків і зборів та плати за землю управління місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів Департаменту та Віктора ФІНАШКА — головного державного податкового ревізора-інспектора відділу моніторингу застосування нормативно- правових актів

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 46 / 2004