На підприємстві окремою структурою функціонує технічна служба, представлена провідним інженером, який є її керівником. Чи має право цей працівник працювати за сумісництвом на цьому підприємстві?

О.Ульянік, м.Суми

Відповідь.

Згідно зі ст.21 КЗпП України працівнику надано право реалізувати свої здібності до праці укладенням трудового договору на одному чи водночас на кількох підприємствах, в установах, організаціях. Це дає змогу працівникам, крім основного трудового договору, укладати договори про роботу за сумісництвом.

Сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або в громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом.

Для працівників, які працюють на державних або комунальних підприємствах, в установах, організаціях, роботу за сумісництвом регламентовано постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.93 р. №245 "Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій" (зі змінами) та Положенням про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій, затвердженим наказом міністерств праці, юстиції, фінансів від 28.06.93 р. №43.

Відповідно до ст. 19 Закону України від 24.03.95 р. №108/95-ВР "Про оплату праці" працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу.

Щодо госпрозрахункових підприємств, то ст.15 Закону України "Про оплату праці", ст.97 КЗпП встановлено, що форми і системи оплати праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород, інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат установлюють госпрозрахункові підприємства самостійно в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Отже, підприємства госпрозрахункової сфери можуть застосовувати норми цих постанов як орієнтир під час установлення в колективному договорі умов і розмірів оплати праці працівників (у тому числі тих, які працюють за сумісництвом на тому самому підприємстві, в установі, організації). Тобто це питання вирішується безпосередньо на підприємствах госпрозрахункової сфери.

Т.ФЕДОРОВА, головний спеціаліст

На листи наших дописувачів відповідають фахівці управління організації заробітної плати Міністерства праці та соціальної політики України

"ПРАЦЯ І ЗАРПЛАТА" № 47 грудень