Безнадійна дебіторська заборгованість продавця послуг


Протягом 2001 р. підприємство надавало послуги замовнику, за які той не розрахувався станом на 12.11.2001 р. (кінцевий термін оплати згідно з договірними умовами). У III кварталі 2002 р. підприємство звернулося з позовом до арбітражного суду про стягнення зазначеної заборгованості з дебітора. Згідно з ухвалою суду від 11.10.2002 р. підприємство включено до Реєстру вимог кредиторів за справою щодо цього боржника. Арбітражний суд 20.01.2003 р. ухвалив визнати боржника банкрутом. Чи мало підприємство право зменшити суму валового доходу на суму зазначеної заборгованості? Якщо на цю суму не було зменшено суми валового доходу, то чи повинно підприємство подати уточнюючий розрахунок?

(м. Київ)


1. Відповідно до роз'яснення № 346 у випадку коли платник податку — продавець до 01.01.2003 р. звернувся до суду з позовом (заявою) про стягнення заборгованості з такого покупця або про порушення справи про його банкрутство, або за поданням продавця нотаріус вчиняє виконавчий напис про стягнення заборгованості з покупця чи стягнення заставленого майна, застосовується порядок врегулювання сумнівної, безнадійної заборгованості, який діяв у відповідний період. Платник податку, який не зменшив суму валового доходу у відповідний податковий період до 01.01.2003 p., має право подати уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань за цей податковий період. Подання такого розрахунку здійснюється відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ.

Відповідно до пп. 12.1.1 п. 12.1 ст. 12 Закону № 334/94-ВР (у редакції до 01.01.2003 р.) платник податку — продавець товарів (робіт, послуг), у тому числі банки і небанківські фінансові установи, має право зменшити суму валового доходу звітного періоду на вартість відвантажених товарів (виконаних робіт, наданих послуг) у разі, якщо покупець таких товарів (робіт, послуг) затримує без погодження з платником податку оплату їх вартості. Зазначене зменшення здійснюється у разі, якщо платник податку звернувся із заявою до суду (арбітражного суду) про стягнення заборгованості з такого покупця або про визнання покупця банкрутом, а також у випадках, коли за поданням продавця нотаріус вчинив виконавчий напис про стягнення боргу з покупця чи стягнення заставленого майна.

Таким чином, оскільки підприємство звернулося з позовом до арбітражного суду про стягнення зазначеної заборгованості з дебітора, то у звітному періоді — III квартал 2002 p., на який припадає дата такого звернення, підприємство мало право зменшити суму валового доходу на суму заборгованості.

2. Платник податку, який не зменшив суму валового доходу у відповідний податковий період до 01.01.2003 p., має право подати уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань за цей податковий період. Подання такого розрахунку здійснюється відповідно до абзацу третього п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ.

Отже, якщо підприємство не здійснило вищезазначене зменшення суми валового доходу, то воно до 09.11.2005 р. має право подати уточнюючий розрахунок.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння Наталії ХОЦЯНІВСЬКОІ - заступника директора Департаменту оподаткування юридичних осібДПА України — начальника управління податку на прибуток та податкових платежів

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 47 / 2004