Списання кредиторської заборгованості щодо Бартерної операції


Підприємство отримало від постачальника товари згідно з бартерним договором, проте не розрахувалося з ним. Чи повинно підприємство при списанні простроченої кредиторської заборгованості щодо бартерної операції двічі нараховувати податкові зобов'язання?

(ВАТ «Мамалпгівський гіпсовий завод», м. Мамалига, Новоселицький р-н. Чернівецька обл.)


Відповідно до п. 12 Указу № 857/98 під час здійснення бартерних (товарообмінних) операцій на території України податок справляється за повною ставкою, у тому числі під час обміну товарами (роботами, послугами), операції з продажу яких звільняються від оподаткування або оподатковуються за нульовою ставкою.

Згідно із Законом № 469-IV починаючи з 01.01.2003 р. було змінено порядок виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за бартерними операціями. Але Прикінцевими положеннями зазначеного Закону встановлено, що оподаткування бартерних операцій, якщо заключну операцію не було завершено до моменту набрання чинності цим Законом, здійснюється за правилами, що діяли до моменту набрання чинності цим Законом.

Отже, якщо підприємство до зазначеної дати отримало товар за бартерним договором від постачальника, то воно на дату отримання товару повинно було нарахувати податкові зобов'язання без права на податковий кредит на цей товар (таке право виникатиме лише на дату здійснення заключної (балансуючої) операції).

У разі списання простроченої кредиторської заборгованості щодо такої бартерної операції податкові зобов'язання повторно не виникатимуть.

Щодо проведення операцій у період після набрання чинності Законом № 469-IV, то зазначимо, що у міру отримання товару за товарообмінним (бартерним) контрактом у одержувача до проведення зустрічної поставки товарів (робіт, послуг) податкові зобов'язання не виникають. Однак у разі проведення списання простроченої кредиторської заборгованості за отримані товари (роботи, послуги) суми податку, попередньо включені до податкового кредиту, підлягають зменшенню, оскільки такі товари (роботи, послуги) збільшують валові доходи такого платника згідно з пп. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4 Закону № 334/94-ВР як сума безповоротної допомоги.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння фахівців Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України: Анатолія БОГДАНА — директора Департаменту, Людмили КОСМІНОЇ — заступника директора Департаменту — начальника управління ПДВ, Галини РЯБЕНЧЕНКО — головного державного податкового ревізора-інспектора відділу розгляду звернень управління ПДВ; Департаменту контрольно-перевірочної роботи ДПА України: Ольги ЗИРЯНОВОІ — начальника управління перевірок базових галузей економіки та високорентабельних сфер діяльності

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 47 / 2004