Фінансовий лізинг


Підприємство планує передати у фінансовий лізинг майно. Який порядок обкладання ПДВ такої операції?


Порядок обкладання ПДВ, у тому числі операцій з оренди (лізингу), регламентується Законом № 168/97-BР до якого Законом № 469-IV (набрав чинності з 7 лютого 2003 р.) внесено зміни в частині оподаткування операцій з передачі майна у фінансовий лізинг (оренду).

Зокрема, відповідно до п. 1.4 ст. 1 Закону № 168/97-ВР операція з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізин-гоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або надання майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу, визначена як поставка товарів.

Об'єктом обкладання ПДВ є операції платників з поставки товарів (робіт, послуг) на митній території України, в тому числі операції з оплати вартості послуг за договорами оренди (лізингу) та операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору) для погашення кредиторської заборгованості заставодавця (пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. З Закону № 168/97-ВР).

Відповідно до абзаців першого та другого пп. 3.2.2 п. 3.2 ст. З цього Закону із об'єкта обкладання ПДВ виключено операції зі сплати процентів або комісій у складі орендних (лізингових) платежів, нарахованих на вартість об'єкта фінансового лізингу (без урахування частини лізингового платежу, що надається в рахунок компенсації частини вартості об'єкта фінансового лізингу згідно з договором).

Датою виникнення податкових зобов'язань орендодавця (лізингодавця) для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичного передання об'єкта фінансової оренди (лізингу) в користування орендарю (лі-зингоотримувачу), а відповідно датою виникнення права орендаря (лізингоотримувача) на збільшення податкового кредиту для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичного отримання об'єкта фінансового лізингу таким орендарем (пп. 7.3.4 п. 7.3 та пп. 7.5.3 п. 7.5 ст. 7 Закону № 168/97-ВР).

Згідно з Прикінцевими положеннями Закону № 469-IV операції з фінансового лізингу, згідно з якими об'єкт фінансового лізингу було передано орендарю до моменту набрання чинності цим Законом (7 лютого 2003 p.), оподатковуються за правилами, що діяли на момент передання такого об'єкта, або за правилами, визначеними цим Законом, за вибором лізингодавця (орендодавця).

Підпунктом 1.18.2 п. 1.18 ст. 1 Закону № 334/94-ВР визначено, що незалежно від того, чи належить лізингова операція до фінансового лізингу відповідно до норм цього підпункту чи ні, сторони договору можуть визначити при укладенні договору таку операцію як оперативний лізинг без права подальшої зміни статусу такої операції до закінчення дії відповідного договору.

Враховуючи зазначене, передача майна у фінансовий лізинг (оренду) для цілей обкладання ПДВ прирівнюється до його поставки, і податкові зобов'язання, визначені з вартості такого об'єкта, в орендодавця виникають на дату фактичного передання об'єкта фінансової оренди (лізингу). Датою виникнення права на збільшення податкового кредиту в орендаря (лізингоотримувача) є дата фактичного отримання споживачем об'єкта. Операція з оплати вартості послуги за договорами фінансової оренди та інші суми компенсацій щодо інших послуг обкладаються ПДВ у загальновстановлено-му порядку. Операції зі сплати процентів або комісій у складі орендних (лізингових) платежів та сплата орендних (лізингових) платежів, що надаються в рахунок компенсації частини вартості об'єкта фінансового лізингу, не підпадають під оподаткування.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння фахівців Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України: Анатолія БОГДАНА — директора Департаменту, Людмили КОСМІНОЇ — заступника директора Департаменту — начальника управління ПДВ, Галини РЯБЕНЧЕНКО — головного державного податкового ревізора-інспектора відділу розгляду звернень управління ПДВ; Департаменту контрольно-перевірочної роботи ДПА України: Ольги ЗИРЯНОВОІ — начальника управління перевірок базових галузей економіки та високорентабельних сфер діяльності

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 47 / 2004