Відповідно до норм Закону № 2181-ІІІ органи ДПС наділені правом безспірного стягнення коштів з рахунків платників податків, які мають податковий борг, шляхом надсилання банку, що обслуговує платника податків, платіжної вимоги на суму податкового боргу або його частини.
Будь-які заходи щодо погашення узгодженої суми податкового боргу здійснюються податковим органом на підставі рішення керівника органу стягнення.
Тобто безспірне стягнення коштів з рахунків платників податків, які мають податковий борг, — це здійснення необхідних заходів щодо своєчасного і повного виконання таких рішень.
Відповідно до Закону № 2346-ІІІ ініціатором переказу може бути стягувач, що отримує відповідне право виключно на підставі визначених законом виконавчих документів у випадках, передбачених законом.
26 березня 2003 р. набрав чинності Закон № 550-IV, яким було внесено зміни та доповнення до Закону № 2181-ІІІ та визначено, що рішення органу стягнення є виконавчим документом.
Порядок проведення розрахунків платіжними вимогами встановлюється відомчими нормативно-правовими актами Нацбанку України, які не можуть регламентувати право органів ДПС на стягнення коштів з рахунків у банках.
Тобто на сьогодні у банків немає законодавчих підстав для невиконання платіжних вимог органів ДПС на списання коштів з рахунків платників податків, які мають податковий борг, в установах банків на підставі рішень керівників таких податкових органів.