Як правильно нараховувати заробітну плату черговим підприємства, для яких ведеться помісячний облік робочого часу і встановлено місячні оклади?

Л.Діденко, м. Олександрія Кіровоградської обл.

Відповідь.

За ст.15 Закону України "Про оплату праці" форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження, розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат установлюють підприємства в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими угодами.

Згідно зі ст. 12 цього Закону до державних норм в оплаті праці належать: оплата за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; за час простою, який мав місце з вини працівника тощо.

Відповідно до ст.107 КЗпП України робота в святковий або неробочий день компенсується працівникам у грошовій формі, тобто години, фактично відпрацьовані у святковий або неробочий дні, оплачуються в подвійному розмірі.

Для працівників, які одержують оклади і робота у святковий або неробочий дні провадилася в межах місячної норми робочого часу (за графіками), за роботу у святковий (неробочий) день оплачують у розмірі одинарної годинної або денної ставки понад оклад.

Оплата в зазначених розмірах провадиться за години, фактично відпрацьовані у святковий або неробочий дні.

Відповідно до ст. 108 КЗпП робота в нічний час оплачується в підвищеному розмірі, встановленому генеральною, галузевою (регіональною) угодами і колективними договорами, але не нижчому за 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час.

Генеральною угодою між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб'єднаннями на 2004—2005 роки доплату за роботу в нічний час установлено в розмірі 35% годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи в цей час.

Роботу в надурочний час оплачують за ст.106 КЗпП.

Якщо працівник одержує денну тарифну ставку чи місячний оклад, роботу в надурочний час оплачують у розмірі почасової оплати за годину. Оплату визначають з норми робочого часу за день чи місяць.

Оскільки на підприємстві запроваджено обліковий період тривалістю місяць, у кінці кожного місяця нараховують працівникам належну їм заробітну плату згідно з чинними умовами оплати праці (нарахування основної заробітної плати, доплат і надбавок, у тому числі за роботу в нічний час, роботу у святкові і неробочі дні тощо). За наявності надурочних годин провадиться оплата надурочної роботи.

Для визначення годинної ставки для оплати надурочних годин, за роботу в нічний час, фактично відпрацьованих годин у святкові дні потрібно місячний оклад працівника поділити на місячну норму тривалості робочого часу на відповідний місяць, затверджену Державним департаментом нагляду за додержанням законодавства про працю України.

Н.Синько, заступник начальника управління — начальник відділу

"ПРАЦЯ І ЗАРПЛАТА" № 48 грудень