В. Сокол, смт Шишаки Полтавської обл.
В.Катренюк, м.Старокостянтинів Хмельницької обл.
Грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків виплачується згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. №212 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2003 р. №1563). Відповідно до п.1 цього Порядку її видають особам, які пропрацювали безперервно на посадах державних службовців в одному або кількох органах державної влади не менш як 10 років.
До стажу безперервної роботи (служби) на посадах державних службовців в одному або кількох органах державної влади зараховують всі періоди роботи (служби) в цих органах, у тому числі до 1 січня 1994 р., на посадах державних службовців, передбачених ст.25 Закону України "Про державну службу", а також на посадах, віднесених у встановленому законодавством порядку до відповідних категорій посад державних службовців та на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів, зазначених у ч.2 ст.9 Закону "Про державну службу", а саме: прокуратури, судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, внутрішніх справ.
До стажу, що дає право на цю грошову винагороду, не зараховується, але й не перериває його, період працевлаштування, протягом якого державному службовцю виплачувалася середньомісячна заробітна плата на період працевлаштування, якщо його звільнено з державної служби за п. і ч.і ст.40 КЗпП України, період перебування на обліку в службі зайнятості як такого, що шукає роботу, а також строкова військова служба, якщо державний службовець після цього повернувся на державну службу.
Безперервним стажем роботи слід вважати тривалість останньої безперервної роботи на посадах державних службовців в одному або кількох органах державної влади за умови безпосереднього переходу на посаду державного службовця в цих органах, тобто відсутність записів у трудовій книжці працівника про трудову діяльність на інших підприємствах, в установах, організаціях, яким не надано статусу органу державної влади.
Безперервний стаж роботи в органах державної влади обчислюють на підставі записів у трудовій книжці та документів, котрі відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи.
Під час обчислення безперервного стажу державної служби, що дає право на грошову винагороду за сумлінну безперервну працю, кадровим службам, на яких покладено обов'язок визначати стаж, слід керуватися цим Порядком.
Отже, стаж державної служби дописувачів можна вважати безперервним лише за умови, що в трудовій книжці за період між звільненням з одного органу державної влади та працевлаштуванням в інший немає записів про іншу трудову діяльність на інших підприємствах, в установах, організаціях, котрі не є такими органами. Оскільки немає копії трудових книжок дописувачів, зробити вичерпний висновок про наявність у них безперервного стажу державної служби, що дає право на виплату грошової винагороди за сумлінну безперервну працю, неможливо.
Грошова винагорода видається один раз на п'ять років за умови зразкового виконання посадових обов'язків і відсутності порушень трудової дисципліни з урахуванням щорічної оцінки виконання державним службовцем покладених на нього завдань і обов'язків. За відсутності щорічних оцінок за п'ять років, що передують видаванню грошової винагороди, враховуються адміністративні, дисциплінарні та інші порушення за цей період.
Про видавання грошової винагороди роблять відповідний запис у трудовій книжці працівника.
Отже, питання про видавання грошової винагороди особі, яка її одержала в 2003 р., може бути вирішено лише через п'ять років.