Чи зараховується до наукового стажу час роботи на посаді заступника начальника відділу державного виробничого об'єднання і старшого інженера науково-дослідного інституту? Чи можна наукову пенсію обчислити із заробітку за 1986, 1987, 1995— 1997 рр., якщо ці роки зараховано до наукового стажу, а період роботи з 1988 до 1994 р. до наукового стажу не зараховується?

І. Михейчик, м. Луганськ

Відповідь.

Посади наукових (науково-педагогічних) працівників визначено ст.22-1, 22-2 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (зі змінами). Час роботи на зазначених у цих статтях посадах зараховується до наукового стажу незалежно від наявності наукового ступеня.

Згідно зі ст.22-1 Закону до посад наукових працівників у наукових установах, організаціях належать, зокрема, посади керівника та заступників керівника наукового підрозділу. Саме таку посаду і передбачено п.4 Переліку посад наукових (науково-педагогічних) підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III—IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги в разі виходу на наукову пенсію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2004 р. №257, який розроблено з урахуванням названих статей Закону (п.4 визначено перелік наукових посад на підприємствах, в установах, організаціях, не зазначених у п.1—3 цього Переліку).

Що стосується посади старшого інженера, то її не передбачено названими вище статтями Закону.

Водночас за Законом до наукових працівників належать також особи, які мають науковий ступінь і працюють За спеціальністю відповідно до групи спеціальностей галузі науки, з якої присуджено науковий ступінь. Час роботи на посаді старшого інженера зараховується до наукового стажу за дотримання цих вимог.

Пенсія науковим працівникам обчислюється із заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника за період, визначений відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме: за будь-які 60 календарних місяців наукового стажу поспіль до 1 липня 2000 р., незалежно від перерв, та за весь період наукового стажу, починаючи з 1 липня 2000 р. Тому, за викладених у листі обставин, наукову пенсію може бути обчислено із зазначеного заробітку.

Роз'яснює начальник управління пенсійного забезпечення Міністерства праці та соціальної політики України Н.ШАМБІР

"ПРАЦЯ І ЗАРПЛАТА" № 48 грудень