Сплата дивідендів державним підприємством -платником єдиного податку

На адресу редакції надходять запитання щодо сплати до бюджету частини прибутку державними некор-поратизованими та корпоратизованими підприємствами, зокрема тими, які перейшли на спрощену систему оподаткування. Нижче наводимо відповіді на запитання, з якими звернулося ДП «Центр підготовки та перепідготовки кадрів» Міністерства палива та енергетики України (м. Горлівка, Донецька обл.). Починаючи з III кварталу 2004 р. підприємство перейшло на спрощену систему оподаткування та є платником єдиного податку за ставкою 6%. Чи повинно воно сплачувати до бюджету дивіденди?

Законом № 349-IV п. З частини першої ст. 14 Закону № 1251 -XIІ викладено в такій редакції: «податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некор-.поратизованими, казенними або комунальними підприємствами».

Відповідно до ст. 72 Закону № 1344-IV державні й казенні підприємства та їх об'єднання сплачують за результатами фінансово-господарської діяльності 2003 р. та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2004 р. до загального фонду Державного бюджету України частину прибутку (доходу). Норматив і порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлено Порядком № 405.

Згідно з п. 2 цього Порядку відрахування частини прибутку (доходу) провадяться державними, у тому числі казенними, підприємствами та їх об'єднаннями в розмірі 1 5% від прибутку (доходу), що залишається в їх розпорядженні, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Таким чином, підприємству, оскільки воно є державним некорпоратизованим, слід сплачувати до бюджету дивіденди, якими є 15% від прибутку (доходу), що залишається в його розпорядженні, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Чи повинно підприємство сплачувати до бюджету авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів?

Відповідно до пп. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону № 334/94-ВР крім випадків, передбачених пп. 7.8.5 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі ставки, встановленої п. 10.1 ст. 10 цього Закону, нарахованої на суму дивідендів, призначених для виплати, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

Якщо згідно із законодавством цей податок є складовою частиною єдиного податку (спеціального торгового патенту), то особа — платник такого єдиного податку (спеціального торгового патенту) зобов'язана при виплаті дивідендів нараховувати та сплачувати до бюджету, до якого зараховується такий єдиний податок (вартість спеціального торгового патенту), внесок за правилами, встановленими пп. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 для сплати авансового внеску з податку на прибуток, без права застосування норм пп. 7.8.3 цього пункту.

Підпунктом 7.8.3 п. 7.8 ст. 7 Закону № 334/94-ВР установлено право платника податку — емітента корпоративних прав, державного некорпоратизованого, казенного чи комунального підприємства на зменшення суми нарахованого податку на прибуток звітного періоду на суму авансового внеску, попередньо сплаченого протягом такого звітного періоду у зв'язку з нарахуванням дивідендів згідно з підпунктом 7.8.2 цього пункту.

Отже, в цьому разі підприємство — платник єдиного податку сплачує авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів та не має права на зменшення суми сплачуваного ним податку (єдиного) на суму зазначеного авансового внеску.

До якого бюджету слід сплачувати дивіденди та авансовий внесок?

Статтею 72 Закону № 1344-IV установлено, що державні підприємства та їх об'єднання сплачують частину прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності 2003 р. та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2004 р. до загального фонду Державного бюджету України.

Отже, 15% від прибутку (доходу), що залишається в розпорядженні державного підприємства, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку, сплачуються на окремий рахунок до загального фонду Державного бюджету України.

Відповідно до абзацу п'ятого пп. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону № 334/94-ВР платник єдиного податку зобов'язаний при виплаті дивідендів нараховувати та сплачувати до бюджету, до якого зараховується такий єдиний податок, внесок за правилами, встановленими цим підпунктом для сплати авансового внеску з податку на прибуток.

Таким чином, авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі 25% від суми дивідендів — 15% від прибутку (доходу), що залишається в розпорядженні підприємств, розрахованого згідно з правилами бухгалтерського обліку, сплачується до того самого бюджету, до якого сплачується сума єдиного податку.

В які терміни слід сплачувати авансовий внесок при виплаті дивідендів?

Відповідно до абзацу першого пп. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону № 334/94-ВР емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі ставки, встановленої п. 10.1 ст. 10 цього Закону, нарахованої на суму дивідендів, призначених для виплати, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

Для цілей Закону № 334/94, яким визначено порядок оподаткування дивідендів та сплати авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів, використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік (п. 11.1 ст. 11 Закону № 334/94-ВР).

Відповідно до пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181-ІІІ податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

В якій формі податкової звітності слід відображати нарахування авансового внеску при виплаті дивідендів?

Державні підприємства сплачують авансовий внесок з податку на прибуток з його відображенням у рядку 13.7 додатка К6 до декларації та в рядку 20

(Додаткові показники) декларації з податку на прибуток підприємства, форму та порядок заповнення якої затверджено наказом № 143.

Суми нарахованих дивідендів та прирівняних до них платежів, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами, відображаються в рядку 21 (Додаткові показники) декларації з податку на прибуток підприємства.

Дивіденди державні підприємства та їх об'єднання повинні розраховувати щокварталу виходячи з прибутку, отриманого від фінансово-господарської діяльності підприємства чи об'єднання в такому кварталі окремо, а не наростаючим підсумком з початку року, за даними бухгалтерського обліку.

При цьому суми таких дивідендів відображаються в рядку 21 декларації з податку на прибуток підприємства наростаючим підсумком з початку року.

Наталія ХОЦЯНІВСЬКА, заступник директора Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України — начальник управління податку на прибуток та податкових платежів

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 48 / 2004